Роман Абрамович е направил милиарди, купувайки петролна компания на предварително нареден конкурс, след което я продава за 5 пъти по-висока сума на руското правителство, ощетявайки държавната хазна с милиарди, показа разследване на BBC.
Телевизията твърди, че разполага с документ, който доказва цялата схема, по която той е натрупал богатството си, благодарение на което впоследствие купи Челси.
Руският милиардер придобива въпросната петролна компания "Сибнефт", през 1995-а за 250 милиона долара, преди да я продаде обратно на Русия за 13 милиарда долара през 2005 г.
Адвокатите му, разбира се, категорично отричат да е натрупал богатството си по нечестен начин.
Олигархът вече е признавал пред съд във Великобритания, че е използвал корупционни схеми, за да придобие "Сибнефт".
През 2012-та в Лондон той е изправен пред съда от бившия си бизнес партньор Борус Березовски. Абрамович печели делото, но по време на процеса признава, че е дал 10 милиона долара, които Березовски да занесе на висш функционер в Кремъл, за да мине търгът, както трябва.
Предаването на BBC "Панорама" разполага с документ, който доказва цялата схема. Той е бил предоставен на британските журналисти от доверен източник, който твърди, че е копирал страниците от руските тайни служби, които също разполагат с него.
Според документа руската държава е била ощетена с 2,7 млрд. долара при сделката за "Сибнефт". През 1997 година започва парламентарно разследване по сделката с идеята Роман да бъде разследван.
"Разследването на икономическа полиция достигна до заключението, че ако Абрамович бъде изправен пред съда, може да бъде обвинен в измама и в участие в организирана престъпна група", пише в документа.
Бившият главен прокурор на Русия по това време - Юри Скуратов, потвърждава за схемата, въпреки че признава, че не е знаел за въпросния документ.
"Тези, които правеха приватизацията, заформиха криминален контингент около Абрамович и Березовски с единствената цел да ощетят държавата и да не платят истинската цена на компанията", подчертава Скуратов пред BBC.
Според документа настоящият собственик на Челси се е ползвал с протекцията на бившия президент Елцин. Скуратов пък е уволнен като шеф на прокуратурата през 1999-та именно заради това разследване, след като се появява негов секс запис.
"Очевидно беше, че всичко е наредено, защото се приближих много до Борис Елцин и семейството му в моето разследване, включително и при приватизацията на "Сибнефт", допълва още Скуратов.
След избирането на Владимир Путин за нов президент през 2000 година, Абрамович продължава да бъде част от близкия кръг на властта в Кремъл и 2 години по-късно участва в търг за друга петролна компания - "Славнефт".
Тогава обаче се появява китайски инвеститор, за когото се предполага, че ще предложи два пъти по-висока цена от Абрамович. Според документа, по изричното нареждане на Кремъл, представителят на китайската фирма е бил отвлечен при пристигането си в Москва.
"Китайската компания - CNPC, която бе сериозен конкурент, трябваше да се оттегли от търга, след като нейният представител бе отвлечен при кацането си на летището в Москва. Той бе освободен едва след като компанията обяви, че се оттегля от търга", пише още в страниците, с които разполага BBC.
Заместник-министърът на енергетиката Владимир Милов, без да знае за похищението, потвърждава, че висшите ешелони на властта предварително са били решили, че Абрамович ще спечели наддаването.
"Казах им, вижте сега, китайците идват на крака и искат да платят много повече. Обясниха ми да си мълча, че това няма никакво значение, че нищо не разбирам и да не се бъркам, защото не било моя работа. Всичко било решено - "Славнефт" отива при Абрамович, като вече е договорена и цената. Китайците щели да бъдат отстранени по някакъв начин."
От BBC потвърждават, че няма данни Абрамович да е знаел за отвличането, нито да е участвал в него по какъвто и да е начин. Но крайният резултат преди търга е оттеглянето на китайската компания, а руснакът и партньорите му остават единствения кандидат за "Славнефт", купувайки я на занижена цена.
По задължение, адвокатите на Роман Абрамович отричат всички обвинения при покупката на двете петролни компании, както и че клиентът им се е ползвал с протекциите на Елцин и Путин.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.