България да обяви руският посланик Елеонора Митрофанова за персона нон грата. Това поискаха в Народното събрание от „Демократична България“. Решението по казуса предстои, казаха от Министерския съвет. То е било предмет на разговори на закрито заседание. По-късно през деня вицепремиерът Корнелия Нинова написа във Фейсбук, че такова решение не е било обсъждано от правителството. За изгонването на Митрофанова призоваха и от ГЕРБ. Възраждане обаче се обявиха против и изразиха разбиране към начина на изразяване на руския посланик. В последните седмици Митрофанова нарече европейските партньори на България „подлоги“, а премиерът Кирил Петков – чиновник. В отговор България извика посланика си в Москва за консултации, но Кремъл не направи същото.
Ето и хронология на събитията:
Призив от парламента
Още сутринта в сряда, депутатите от „Демократична България“ призоваха България да изгони Митрофанова.
„Като член на Европейския съюз България трябва да предостави на Украйна оръжия и муниции, които да й позволят да се защити срещу руската агресия и съпроводените с нея военни престъпления, както и да подкрепи новия пакет по-сурови санкции срещу Русия“, заяви от парламентарната трибуна депутатът от “Демократична България” Антоанета Цонева.
“През последните дни се множат зверствата извършени от руската армия в Буча и в други украински градове. Световното обществено мнение е потресено от кадрите на трупове на гражданите по улиците, от разкриването на масови гробове. от сведенията за изнасилвания и изтезания на невинни хора, за масови мародерства от страна на руски военнослужещи. Става все по-ясно, че режимът на Путин извършва военни престъпления, намиращи мащабите на геноцид”, заяви Цонева.
“Настояваме за обявяването за „персона нон грата“ на руският посланик в България Митрофанова, чието поведение напоследък систематично е в разрез с Виенската конвенция за дипломатическите отношения и уронва достойнството на България”, каза Цонева.
Не на това мнение обаче се оказа проруската партия „Възраждане“.
„Това безумие от “Демократична България” продължава и искат да ни въведат в самия конфликт да изпращаме тежко въоръжение. Това е недопостимо и да се призова от Народното събрание е равносилно на национално предателство. Що се касае до това да бъде изгонен руския посланик в ситуацията, в която се намираме в момента на военен конфликт, не трябва да влизаме в риториката и да гоним Митрофанова”, заяви Цончо Ганев от “Възраждане”.
„Ако управлявахме в момента, г-жа Митрофанова (Елеонора Митрофанова – посланика на Русия в България – б.р.) много отдавна щеше да е обявена за персона нон грата. Тя много отдавна прекрачи границите за това какво е позволено на един дипломат“, заяви от своя страна Даниел Митов от ГЕРБ-СДС на брифинг в парламента.
Правителството обсъжда изгонването й
Няколко часа по-късно вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заяви, че на заседанието на правителството е обсъждано обявяването на Митрофанова за персона нон грата.
А в късния следобед другият вицепремиер Корнелия Нинова, която е председател на БСП, заяви, че подобно нещо не е обсъждано.
“Нито Лидерският коалиционен съвет, нито Министерски съвет, нито Председателски съвет в Народното събрание е обсъждал и взимал решение за изгонване на руския посланик. Това е крайна стъпка с тежки и дългосрочни последици. Призоваваме за спокойно и разумно поведение, съобразено с българския национален интерес.”
Как се стигна дотук
Преди две седмици България върна за консултации посланика си в Москва Атанас Кръстин, а премиерът Кирил Петков обяви, че очаква “реципрочна стъпка” спрямо посланика на Русия в София. Тогава не последва реакция от страна на руското посолство.
За изгонването на Митрофанова от София се говори от месец, но това е първият път, в който това е поискано официално. Отношенията между руската посланичка и българското правителство се обтегнаха, след като в края на миналия месец във видеоизявление Митрофанова обяви, че “народът на България не подкрепя реториката и действията на своето правителство по отношение на специалната операция в Украйна”.
Тя подкрепи думите си с организираните от “Възраждане” митинги, на които се вяха руски знамена.
На 3 март пък посланичката сравни Освобождението на България с агресията на Путин в Украйна, а малко преди това посолството нарече членовете на НАТО, каквато е България, “евроатлантически подлоги”.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.