Европейският съюз, отпускайки колосални средства за възстановяване, е редно да засили контрола за начина на използване на тези средства. 

Това заяви пред журналисти в Брюксел президентът Румен Радев, който участва в Европейския съвет. 

„Темата с върховенството на закона ще става все по-актуална, тук Европа изостана от САЩ от прилагането на практически мерки за борба с корупцията, ако сте чели внимателно доклада на върховния представител на ЕС за Русия, там има ясен параграф – претенциите към Русия за корупцията и прането на пари. ЕС има претенции и гледа с микроскоп какво става в Русия по тази тема, а България оставаше в периферията“, коментира държавният глава. 

Радев смята, че ЕС трябва да търси нов подход спрямо Москва, който е отвъд санкциите. „Не става въпрос просто за отношенията с Русия. Става въпрос за нивото на нашите амбиции като съюз, нашата глобална роля – дали ще сме глобален фактор, или ще сме зрител на глобалната арена, където се състезават глобални играчи като САЩ, Китай, Русия“, заяви още той. 

Президентът коментира и темата „Унгария и ЛГБТ“. „Имаше твърде емоционални изказвания, но няма драма и няма риск от излизане на Будапеща от ЕС или изхвърлянето й от общността”, каза Радев. 

„Правото на самоопределение е основна ценност и тя трябва да бъде отстоявана. Никой няма право да налага своите ценности, разбирания и мироглед на други“, категоричен беше президентът.

Той посочи, че е призовал унгарския премиер Виктор Орбан да обясни причините за приемане на спорния закон. 

„Според тях този закон е насочен в защита на правата на детето и семейството“, обясни Радев. 

Президентът коментира и сигналите на бившите управляващи от ГЕРБ към Брюксел по отношение на служебното правителство. „Опитът да предизвикат легитимация отвън не може да компенсира загубата на легитимация вътре в България“, добави Радев. 

Той припомни и че САЩ са санкционирали „бизнесмени, близки до бившия премиер Борисов“, а ЕП е приел резолюция „излагаща напълно греховете“ на предишната власт. 

Държавният глава обвини бившите управляващи, че не са внесли плана си за възстановяване, тъй като реално не е бил готов и Брюксел е настоявал за значителни преработки. Като пример за дефицити той посочи липсата на проект за спешна помощ по въздуха, който сега е включен с 6 вертолета.