Нови спътникови снимки показват, че при израелския ответен удар срещу иранския град Исфахан е засегната радарна система за противовъздушна отбрана (ПВО), произведена в Русия, което противоречи на многократните отричания от официални лица в Техеран за каквито и да било щети при нападението.
Поразяването на радара на С-300, което изглежда е било много ограничен удар от страна на израелците, е причинило много повече щети, отколкото масираната атака с дронове и ракети, която Иран предприе срещу Израел на 13 април. Възможно е затова иранските официални лица, включително върховният лидер аятолах Али Хаменей, да избягват темата за евентуалните действителни поражения от нападението на иранска земя. Анализаторите смятат, че както Иран, така и Израел, регионални съперници, които от години са в необявена война, сега се опитват да намалят напрежението след поредица от ескалиращи нападения помежду си, докато войната между Израел и "Хамас" в Ивицата Газа все още бушува и заплашва да подпали целия регион. Но според експерти удар по най-модерната система за противовъздушна отбрана, която Иран притежава и използва за защита на ядрените си обекти, изпраща послание.
"Този удар показва, че Израел има възможност да преодолее иранските системи за противовъздушна отбрана", каза Никол Граевски, сътрудник в програмата за ядрена политика на фондация "Карнеги", която е автор на предстояща да излезе книга за Русия и Иран, "Прецизността на удара беше доста забележителна."
Сателитните снимки на Planet Labs PBC, направени в понеделник сутринта в близост до летището и военновъздушната база с двойно предназначение в Исфахан, на около 320 км южно от Техеран, показват район в близост, който е служил като пункт за разполагане на системата за противовъздушна отбрана. Следите от изгаряне се намират около това, което анализаторите, включително Крис Бигърс, консултант и бивш правителствен анализатор на изображения, преди това бяха определили като радарна система, която осигурява едновременно проследяване на шест цели, като всяка от тях се поразява от две ракети, използвана за С-300.
По-малко подробни сателитни снимки, направени след петък, показаха подобни следи от изгаряне около района, въпреки че не беше ясно какво се е намирало на мястото. Бигърс заяви, че други компоненти на ракетната система изглежда са били изнесени от мястото преди нападението - въпреки че те осигуряват защитно прикритие на подземния ирански обект за обогатяване на ядрено гориво в Натанз.
Иран вероятно се нуждае от руска помощ, за да ремонтира повредения радар, а с течение на времето ще търси и по-нови оръжия, каза Граевски.