Работи се по строителство на пътища, но не с такава интензивност по две причини, заяви премиерът Николай Денков, който отговаря на въпроси на граждани във Фейсбук.
В предишните години имаме строителство, което няма съответните книжа, няма законните основания това строителство да бъде направено, което затруднява продължението на тази дейност, обясни премиерът.
По думите му вторият проблем е, че когато се обявяват големи обществени поръчки, те се обжалват максимално и така се забавят сроковете. Денков каза, че от това имат интерес тези фирми, които са свикнали да получават поръчки много над себестойността и печалбата да бъде разпределена към политически играчи, които им осигуряват поръчките.
Ние няма да крием проблемите, а ще ги обсъждаме, слагайки ги на масата. За производителите имахме няколко обсъждания. Променяме начина на субсидиране, за да могат да бъдат помогнати по-малките и средните производители“, каза той.
По думите му много от усилията на правителството са скрити от обществеността, но ги има.
Денков изтъкна, че е рестартирал и преговорите за Шенген и Еврозоната и вече почти всичко върви по план.
„Искам да разделя хората, които организират тези протести от тези на улицата. Много голяма част от организаторите са партийни фигури от формации с проруска нагласа“, каза той.
„Не може всичко да продължава както е било досега. Технологиите се променят бързо, а България вече закъснява с промените“, каза премиерът.
По думите му не случайно Китай е най-големият производител на фотоволтаици. „Ако някой си представя, че всичко ще продължи, както е било години наред, просто не може да осъзнае какво се случва“, каза той.
„Промените ще се случат и тези териториални планове, срещу които възразяват, всъщност им помагат на тях да се адаптират към тези промени“, каза той.
По думите му няма накъде повече да се отстъпи пред енергетиците. Според него в дискусията трябва да се вкара разум и отново да се седне на масата на преговорите.
Той сравни ситуацията с телефон: „Преди имахме телефони с шайби. Сякаш, когато дойдоха модерните мобилни устройства, да кажем, че няма да ги използваме, защото си имаме тези с шайбите. Няма как да не продължим развитието си“, смята той.
„В България имаме голям проблем с броя на тежките катастрофи и жертвите по пътищата. Отнемането на автомобилите е практика, която се използва и в други държави. Изискват се обаче сериозни организационни усилия“, каза той.
„Няма никаква причина да връщаме маските и да променяме правилата за здравна безопасност. Случаите на Ковид са такива, че ние се намираме в най-ниската зона. В момента няма претоварване на здравната система. Призовавам всички да не се поддават на слухове и на опитите за насаждане на страх и гняв“, каза Денков.