Президентът Румен Радев и двама министри в служебното правителство критикуваха решението на Нидерландия да блокира присъединяването на България към Шенгенското пространство. Те определиха позицията на Хага като “цинизъм” и “дискриминация”. В петък стана ясно, че Нидерландия ще подкрепи приемането на Румъния и Хърватия в Шенгенското пространство, но ще наложи вето на присъединяването на България. Членството на трите държави в Шенген ще се обсъжда на среща на министрите на правосъдието на държавите от Европейския съюз на 8 и 9 декември.
Дори един глас против означава, че държавата кандидатка няма да се присъедини.
“Вместо европейска солидарност, България получава цинизъм”, се казва в позиция на Румен Радев, публикувана във Facebook. “Усилията ни не заслужават пренебрежение! Усилията ни не заслужават обиди”, се казва в позицията на министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев. “Нидерландия няма право да не ни иска в Шенген. Начинът, по който го направиха, е абсолютно неприемлив, необоснован политически и юридически“, каза пред bTV министърът на правосъдието Крум Зарков. Той съобщи, че заедно с други министри в служебното правителство е участвал в заседания на комисии в нидерландския парламент, на които е обсъждана готовността на България да се присъедини към Шенген.
Някои политици също реагираха на съобщението на Нидерландия, че ще наложи вето на присъединяването на България към Шенген.
България заслужава да бъде пълноправен член на Шенген, коментира съпредседателят на “Продължаваме Промяната” (ПП) и бивш премиер Кирил Петков.
Андрей Гюров от “Продължаваме промяната” каза, че причините за ветото са в управлението на правителствата на Бойко Борисов от ГЕРБ.
“Трябват ясни решения, конкретни действия в борба с корупцията, във върховенството на закона”, каза Гюров пред bTV. Нидерландия мотивира решението си да наложи вето върху присъединяването на България към Шенгенското пространство с незадоволителните според нея резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Външният министър Вопке Хукстра каза, че е “твърде рано” за промяна на тази позиция по отношение на България. Според него Нидерландия може да преразгледа въпроса едва когато стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност.
Австрия също изрази резерви към членството на България в Шенген.
Канцлерът Карл Нехамер каза, че страната му подкрепя членството на Хърватия, но е против присъединяването на България и Румъния. Европейската комисия няколко пъти каза, че България, Румъния и Хърватия изпълняват критериите и са готови за членство в Шенгенското пространство. Европейският парламент призова страните да бъдат приети в зоната без повече забавяне.