"Получихме рекорден брой жалби на базата на това започнахме над 120 случая да разследваме. В края на тази седмица ще публикуваме годишната статистика", каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след срещата си с премиера Кирил Петков.
"Благодаря на г-жа Кьовеши за изчерпателния разговор, който премина в много конструктивен дух и с общата амбиция да работим заедно и да покажем, че България не е място за нарушения, корупция и всякакви други престъпления, свързани в еврофондове", заяви премиерът.
Той подчерта, че всички престъпления, свързани с европейски пари след 2017 г., могат да бъдат обект на разследване.
"Важно е в България да няма монопол върху властитте, които изпращат сигнали до Европейската прокуратура. Имаме седем власти, които могат да изпращат сигнали - граждани, неправителствени организации, журналисти", заяви Кьовеши.
Тя подчерта, че са получени сигнали за измами с европейски средства - обществени поръчки, злоупотреба със селскостопански субсидии, строителството, фондовете за възстановяване след COVID кризата.
Преди седмица Петков обяви, че Министерският съвет ще стане директна точка за контакт към Европейската прокуратура. Това означава, че сигналите от Министерския съвет ще постъпват директно към европрокуратурата, без да минават през българското държавно обвинение.
Според Петков тези нови отношения между двете институции ще дадат възможност изключително експедитивно да бъдат изпращани сигнали, свързани с корупция и злоупотреба с европейски средства.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.