Многонационалната бойна група на НАТО в България е активна вече една година.
В нея участват сили от България, Италия, САЩ, Гърция, Албания, Турция, Северна Македония и Черна гора. Бойното формирование беше активирано с още четири групи на НАТО по Източния фланг след инвазията на Русия в Украйна.
Над 900 военни и десетки единици бойна техника.
Седем държави. Артилерия, бронирани и противотанкови машини, картечници. Това е само част от огневата сила на многонационалната бойна група на НАТО в България.
"Имаме много, много добро взаимодействие. Можем да кажем, че "По-силни заедно" е не само мотото на НАТО, а реален ангажимент към мира и сигурността", заяви полк. Андреа Фратичели, командир на многонационалната бойна група на НАТО в България пред БНТ.
Италия е рамковата държава, която ротира над 750 военни на шест месеца, с три основни бойни машини - най-модерните на служба в италианската армия. "Фреча", или в превод "Стрела".
"Ние не сме по-различни, част сме от останалите осем бойни групи и като всички други бойни групи, тренираме много. Тези учения са много добър пример, защото използваме пехотни бойни подразделения, единици за бойна поддръжка, артилерия, прикриващи сили", обясни полк. Фратичели.
В групата участват и САЩ с рота с бронирани машини "Страйкър". Командването на военни от седем държави е истинско предизвикателство.
"Не бих искал да говоря за трудности, но възможности. Оперативната съвместимост се състои от две основни части: военен опит и човешкият аспект. Ние всички се стремим към такъв тип възможности, тренираме много за това и за нас е много добра възможност да покажем на какво сме способни", каза полк. Андреа Фратичели.
България, която беше рамкова държава, има постоянна механизирана рота и офицери в щаба на групата.
"Способностите, които механизараната рота постигна, същите способности са, мога да кажа, че са постигнати и от бойната група по изпълнение на задачи, предимно в отбранителен формат, изпълнение на задачи по отбрана, задачи по придвижване, изпълнение на задачи по разполагане на място, водене на бой нощем, в специфична среда", посочи подполковник Велин Кехайов, зам.-командир на многонационалната бойна група на НАТО в България.
Бойната група постигна пълна оперативни способности в края на миналата година. Оттогава провежда редовни учения по т.н. "мобилна отбрана". Последното се нарича "Челиритате", или "Скорост".
Учението "Челиритате" е сертифициращо за многонационалната бойна група на НАТО в България, в която участват няколко държави, а рамкова, тоест водеща държава, е Италия. В учението участваха 500 войници със 100 единици бойна техника, като беше отработена мобилна отбранителна операция. Групата разполага и със 155-милиметрови артилерийски гаубици, каквито се използват от натовските ни партньори.
"Всеки род войска и всяка нация има своя собствена тактика, но основното предизвикателство беше именно да се постигне едно добро координиране на действията, синхрон в същите и, разбира се, пълно разбиране на тези тактики, техники и процедури", обясни подп. Велин Кехайов.
Според командващия групата полковник Андреа Фратичели, целите на формированието са постигнати.
"Ние постигнахме своите основни цели. А те са оперативна съвместимост, капацитет да работим заедно, да имаме много високи стандарти и да тестваме и валидираме нашите оперативни процедури", заяви той.
Тази група е напълно способен инструмент, който показва готовността на НАТО да остане тук и да е готов за реакция в случай на нужда.