Протестиращи, организирани от "Възраждане" от цялата страна се събраха пред Министерския съвет. Исканията им бяха за отмяна на зеления сертификат, въпреки анонса на правителството за отмяната му след 20 март.

 

Демонстрацията започна точно в 11 часа, а протестиращите бяха докарани с автобуси. Кордон от полицаи пазеше сградата на Министерския съвет, а Народното събрание още от вторник бе обградено с нов модел метални заграждения.

Блокирано бе движението в района на "триъгълника на властта" - между сградите на Парламента, на Министерския съвет и на Президентството.

Това е вторият протест на партията от началото на годината. Първият бе на 12 януари, когато се стигна и до сблъсъци с полицията пред парламента, като имаше и опит за нахлуване в сградата. Пострадали имаше както полицаи, така и протестиращи. Последваха тогава и арести. Органите на реда тогава бяха без каски и шлемове, за разлика от сега. Демонстрацията се проведе под мотото "Искам нормален живот!". Сред протестиращите бяха и депутатите от "Възраждане", въпреки че в Народното събрание в същия момент се гласуваше Бюджет 2022.

Протестът бе воден от лидера на националистическата партия Костадин Костадинов, а 30 мин. след началото на демонстрацията изненадващо се появи и премиерът Кирил Петков. Той измина пътя от Народното събрание до Министерския съвет пеша.

След появата си на трибуната веднага бе освиркан от тъплата с "Оставка и мафия", но въпреки това се качи на трибуната и застана рамо до рамо с лидера на "Възраждане". От тълпата се чу и изразът: "Не може да бъде!".

Костадин Костадинов призова за спокойствие и проява на толерантност. Петков заяви, че ако искаме промяна, трябва да работим заедно и добави, че е отишъл при тях, за да чуе критиките, защото правителството не го е страх да говори с хората.

"Знаете ли защо съм тук при вас? Защото е важно, ако искаме да има промяна в тази страна, трябва да работим заедно. Ако не се работи заедно, до никъде няма да стигнем. И другото, което искам да ви кажа е, че аз съм ходил на много протести и съм бил точно тук. Формата на протест е важно нещо и аз я приветствам, но трябва да почнем да си говорим повече, вместо да се мразим. Аз дойдох тук при вас, за да чуете и да видите - единият вариант беше да стоя от горе, от офиса и да гледаме през прозореца. Аз съм тук, за да чуя вашите критики", каза премиерът. Петков не пропусна да попита и кой друг министър-председател е ходил така при протестиращите.

Изказването му бе прекъсвано многократно и в крайна сметка министър-председателят се отказа от опитите надвика демонстрантите и си тръгна. Протестиращите пък го изпратиха с "Довиждане!". От своя страна пък Костадинов заяви: "Ние приветстваме решението да бъде премахнат зеленият сертификат. Считаме, че това, макар и закъсняло, е правилно решение. Считаме обаче, че трябва да бъдат съкратени сроковете. Хубаво е на етапи, въпросът е защо толкова дълго време трябва да се чака".

Малко след това се появи и инфекционистът доц. Атанас Мангъров, който призова зеленият сертификат да отпадне незабавно. "Зеленият сертификат е фашистки и опасен. Тези, които имат зелен сертификат, могат да се заразяват и в същото време да се движат свободно. Този сертификат е медицински абсурд", заяви той. Мангъров призова и маските да не бъдат задължителни.

Протестиращите тръгнаха и на шествие по жълтите павета, а демонстрацията приключи в 14 часа пред Народното събрание. Опънат бе и националният ни трибагреник на паметника на Цар "Освободител".

Въпреки, че организаторите на протеста обявиха края, една малка група от протестиращите се премести пред сградата на Министерството на здравеопазването.