Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристигна на официална визита при премиера Кирил Петков в София, а поводът - Планът за възстановяване на България. "Искам да започнем с едно голямо благодаря на Урсула фон дер Лайен за нейното присъствие днес и за предаването на Плана за възстановяване и развитие, който вече е финализиран. Този план, който е за близо над 12 млрд. лв., е близо 10% от нашата икономика. Той дава възможност България да се трансформира, да си гарантираме енергийната сигурност, намалявайки с тази последна промяна зависимостта си от природен газ. Да използваме най-новите технологии за нашата енергийна система. Да отключим потенциала на България за геотермали. Да използваме нашите минерални води за производство на енергия. Да реформираме върховенството на закона чрез по-сериозен контрол върху главния прокурор и назначаването на съдия, който временно да стане разследващ прокурор. Да реформираме антикорупционната комисия. Да реформираме начина, по който правим обществените поръчки", заяви премиерът Кирил Петков.

Планът ще финансира промяната в България 

Тези реформи са необходими и без този план, но с него България има стимул да стане правова държава, добави премиерът. "Този план ще ни даде възможност да инвестираме в образованието, в нови центрове за наука и математика. Да модернизираме образователната система и да реформираме училищата.  Да инвестираме над 1 милиард и 300 милиона в икономическа трансформация, да помогнем да нови компании да стартират у нас. Да помогнем на вече съществуващи такива да се развиват. Този план е работещ, иновативен и ще финансира промяната в България", подчерта Петков.

ЕК с три приоритета - зеленият пакт, дигитализацията и инвестициите

Още днес ни започваме да работим по плана. Ние ще прифинансираме средства, така че да не се бавим нито ден, за да този план да бъде реализиран. Това означава, че първите средства ще финансираме по тези проекти ще са в края на лятото, след това очакваме в съвсем скоро време и от ЕКОФИН, и ЕК да оторизират самите плащания и реалните пари от плана да пристигат в края на лятото в България, заяви Петков. "Важни са обещанията към нашите партньори и разчитам на България. Темата за опазване на малцинствата е ключова стойност на ЕС, това е много важен момент. Всичко това ще предопредели бъдещето на Европа,  каза Фон дер Лайен по повод Република Севрна Македония. За намеренията премиерът да пусне Скопие да преговаря с ЕС до юни 2022 г. бе анонсирано от лидерът на ИТН Станислав Трифонов и предупреди, че няма да прави компромиси с това. "С нетърпение чакам посещението в Софийския университет. Знам, че това е мястото на България, където са върховите постижение на България. Ние говорихме да съчетаем върховите постижения в науката с бизнес сектора, за разработването на продукти, които да създадат пазарна стойност. Знам за иновативни проекти, например сателитната технология. Такива проекти са важни, за да запазим икономиката и обществото устойчиви", заяви Фон дер Лайен.

"800 млрд. евро е този проект за Плановете на възстановяване. Имаме три приоритета - зеленият пакт, дигитализацията и инвестициите. ЕК дава зелена светлина за Плана за възстановяване на България. Имаме нужда България да бъде заедно с нас за климатична неутралност. Планът е много добър. Това е един от най-зелените. 60% от него е посветен на зеления пакт. Важно е, че сте сложили много амбициозен план до 2025 г. да намалите вредните емисии с 40%", каза Фон дер Лайен.

"Нашето одобряване днес е много важен крайъгълен камък. Очаква ни много работа, но преди да дам оценката на ЕК, искам да благодаря на българите за бежанците от Украйна. Не знаем кога ще приключи конфликта", добави тя.

Тя подчерта, че първо трябва да се извършат реформите, а след това ще се получи и плащане. 

ЕК е доволна и от механизма за контрол над главния прокурор, предвиден от правителството, обяви Фон дер Лайен.

Планът за възстановяване

България ще получи безвъзмезден заем в размер на 6,27 милиарда евро от ЕС или около 12 млрд. лв. по националния План за възстановяване и устойчивост, одобрен от Европейската комисия. Страната ни не е поискала до този момент никакви кредити и затова те не са предвидени в плана. Управниците ни обаче имат време да го направят до август 2023 г., ако пожелаят. Същевременно България няма да затвори преди 2038 г. въглищната централа „Марица-изток“, става ясно още от плана. Засега София не е заплашена като Унгария да загуби еврофондове, споделиха източници от ЕК. Предвидените реформи в съдебната система дават на Брюксел основание да смята, че няма опасност за върховенството на закона. Актуализираният план на правителството включва 57 инвестиции и 47 реформи в 12 различни сфери, които трябва да бъдат реализирани до 2026 г. За целта България ще получи над 12 млрд. лева европейско финансиране. Предстои планът да бъде гласуван и в Съвета на Европейския съюз. Това трябва да стане до месец.