Държавният глава на Руската федерация Владимир Путин пристигна в Пекин по покана на китайския си колега Си Дзинпин. Руският лидер ще остане в Пекин два дни - 17 и 18 октомври, предава ТАСС.
Работният му график е много натоварен, отбелязва агенцията. Първия ден от визитата до голяма степен ще бъде посветена на двустранни срещи с негови колеги, които също участват в Третия международен форум "Един пояс – един път“. Предвидени са преговори с президента на Виетнам Во Ван Туонг, министър-председателя на Кралство Тайланд Сетта Тависин, президента на Монголия Ухнаагиин Хурелсух и президента на Лаос Тонглоун Сисулит.
Освен това във вторник руският лидер ще участва в официалната церемония по среща с китайския президент Си Дзинпин и съпругата му Пън Лиюан, ръководители на делегации, участващи във форума "Един пояс, един път“.
Основните събития на форума ще се състоят на 18 октомври в Народната зала на площад "Тянанмън“. Путин ще участва в церемонията по откриването му. Също в сряда ще се проведат руско-китайски преговори, след което Путин ще продължи поредица от двустранни срещи в кулоарите на форума. Предвидено е той да разговаря и с премиера на Пакистан Анваар-ул-Хак Какар.
В края на посещението си в Китай Путин ще се срещне с руски журналисти и ще обобщи резултатите от пътуването.
Самият Путин заяви, че очаква руско-китайската търговия да достигне 200 млрд. долара до края на годината.
"През предходния период имахме 32% ръст на търговията, което е много добър резултат. Има всички основания да се смята, че до края на годината ще достигнем границата от 200 млрд. долара", заяви Путин в интервю за China Media Group.
Руският президент даде висока оценка на руско-китайските отношения, като заяви, че те "в продължение на 20 години са се формирали по внимателен, поетапен начин".
"На всяка стъпка и руската, и китайската страна се ръководеха от собствените си национални интереси, така както ги разбираха. Насърчавайки другата страна да направи следващата стъпка, двете страни винаги са се съобразявали с мнението и интересите на другата страна. Винаги сме се опитвали да постигнем компромис, дори по сложни въпроси, наследени от старите времена", каза той.
Присъствието на руската делегация в Пекин е важно за Москва", заяви Алисия Бачулска, експерт по китайска външна политика в Европейския съвет за външни отношения. "То ще легитимира Русия на международната арена, като създаде положителен образ на Путин, който не е напълно изолиран в контекста на войната", каза тя пред АФП.
Пекин и Москва се сближиха през последните години, разглеждайки се взаимно като противовес на Запада, ръководен от САЩ. Двете страни описват отношенията си като "всеобхватно стратегическо партньорство", което няма "граници" за потенциалното сътрудничество.
Тяхното приятелство се запази въпреки фронталната атака на Русия срещу Украйна от миналата година, която постави Москва и Путин в международна изолация. Пекин се противопоставя на призивите да осъди инвазията и се представя за неутрална страна, като не предоставя оръжия на Москва. Но той се присъедини към Русия, като обвини западните страни - особено отбранителния съюз НАТО - за създаването на условия за избухването на войната.