Опитът на Турция да се позиционира като медиатор между воюващите Русия и Украйна изглежда дава резултати, тъй като в телефонен разговор с турския президент Ердоган руският лидер Владимир Путин му е изредил своите искания към Украйна, съобщи Би Би Си. Разговорът се е състоял в четвъртък следобед, като Путин е потърсил турския си колега. В интервю за британската медия съветникът и говорител на Ердоган, Ибрахим Калин, който е слушал разговора, разкри какви са исканията на руския президент. Те са две категории.

Украйна извън НАТО

Първите четири искания, според Калин, са лесни за изпълнение. Ключовото от тях е Украйна да не кандидатства и да не става член на НАТО. Украинският президент Зеленски вече отстъпи по този въпрос. Останалите искания на Путин от тази категория са предназначени да спасят каквото може от репутацията на Путин и Русия:

  • Украйна трябва да се разоръжи, за да не представлява опасност за Русия;
  • Да има защита за руския език в страната;
  • Нещо, наречено "денацификация".

Последното е дълбоко оскърбително лично за президента Зеленски, защото той самият е евреин и има роднини, пострадали от Холокоста, но той ще го преглътне, смятат турските анализатори. Вероятно ще е достатъчно да заклейми всички форми на неонацизъм и да обещае да ги преследва.

Окупираните територии

Втората категория руски искания е наистина трудната за съгласуване и Путин е казал на Ердоган, че ще е нужна лична среща между него и Зеленски, за да се постигне съглашение по тях. Калин не навлезе в специфики за тези искания, но каза, ме те се отнасят именно до Донбас и Крим. Вероятно става дума за отказ на Украйна от територии, което е много чувствителен въпрос. Възможно е Москва да поиска признаване на принадлежността на Крим към Русия, което е "труден за преглъщане хап".

Все пак фактически анексирането е завършено, макар че Русия няма законно право да притежава Крим, а даже е подписала международен договор след падането на комунизма, в който признава принадлежността на Крим към Украйна и е гарант за териториалната й цялост. Оценката на анализаторите е, че исканията на Путин не изглеждат токова сурови, че да се струват всичките жертви и насилие. Като се има предвид здравата чу хватка над руските медии, той лесно ще представи тяхното постигане като победа. Трудната част е за украинската страна, защото ако детайлите по евентуален договор не бъдат изпипани до съвършенство, Путин или някой негов наследник могат да ги използват като повод да нападнат отново.