Си Дзинпин и Владимир Путин ще проведат видеоконферентен разговор в петък, съобщиха от Кремъл. Анализаторите следят за всякакви признаци на смекчаване на подкрепата на китайския лидер за неговия руски колега, докато войната в Украйна се проточва, а Китай е изправен пред безпрецедентна вълна от COVID-19. Двамата лидери ще обсъдят предимно двустранните отношения между страните си и ще обменят мнения по регионални въпроси и стратегическото им партньорство, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в четвъртък. Москва и Пекин се сближиха през последните години, като Си и Путин обявиха, че двете страни имат „безгранично“ партньорство седмици преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари. Оттогава Китай отказва да осъди агресията, като вместо това многократно обвинява за конфликта НАТО и Съединените щати – и остава един от основните поддръжници на Русия, докато тя става все по-изолирана на глобалната сцена.
„Китай няма търпение войната да приключи“,
каза Юн Сун, директор на Програмата за Китай в базирания във Вашингтон мозъчен тръст Stimson Center. „Си ще се опита да подчертае важността на мира за Путин“, добави тя. „Докато Русия става нетърпелива от липсата на напредък на бойното поле, моментът назрява за мирни преговори в очите на Китай.“ Пекин също става все по-изолиран в позицията си спрямо Русия, каза Алфред Ву, доцент в Училището по публична политика Ли Куан Ю към Националния университет на Сингапур. Той посочи индийския премиер Нарендра Моди като пример за втвърдяване на отношението към войната на Русия. Въпреки че Индия не осъди директно нахлуването на Москва, Моди каза на Путин през септември, че сега не е време за война и го призова да върви към мир. Това означава, че Китай вече е още по-самотен в отношенията си с Русия, друга причина, заради която Си може да стане нетърпелив в търсенето на бързо решение, каза Ву. Китайският президент вече показа нотки на нетърпение при последната си среща с Путин през септември на регионална среща на върха в Узбекистан. По това време руският държавен глава призна, че Пекин има „въпроси и притеснения“ относно инвазията, което изглеждаше като завоалирано признание за техните различни възгледи. Но експертите обясняват, че вътрешното положение на Китай също се е променило значително през месеците след това, което
може да наложи различен подход към Путин този път.
В момента страната се бори с най-тежката си вълна на COVID, след като най-накрая изостави своята строга политика на ограничения. Обратът дойде след безпрецедентна вълна от протести в цялата страна, които в някои случаи стигнаха до по-широки оплаквания срещу Си и управляващата Комунистическа партия.