Комиисята за противодействие на корупцията предприе в сряда внезапни проеврки и обиски в Министерството на енергетиката и държавните дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" във връзка с досъдебно производство за договора с турската компания БОТАШ за резервиране на капацитет на турски терминали за втечнен газ до 2036 г.

Не е ясно кое е провокирало тази акция именно сега, повече от година след като специалната парламентарна комисия за проучване именно на този договор, изпрати доклада си на ДАНС, българската и европейската прокуратура.

Пред Клуб Z бившият министър на енергетиката в служебното правителство на Румен Радев по времето на подписването на договора Росен Христов, заяви:

"Не мога да говоря в момента, чакам адвокат - претърсват жилището ми".
Претърсва се и жилището на Деница Златева, която е бивш шеф на "Булгаргаз".

От ведомството обявиха, че министър Жечо Станков е разпоредил да се оказва пълно съдействие на проверяващите. Иззети са всички документи, свързани със споразумението с БОТАШ, като акцент е било тристранното споразумение на турската компания с "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", позволяващо ѝ да ползва българската газопреносна мрежа.

Иззети са и документи от "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". 

Бившият служебен министър Росен Христов, по чието време бе подписано споразумението с БОТАШ и се счита за негов архитект, макар по същество то да бе договорено на среща на президентите на България и Турция Румен Радев и Реджеп Тайип Ердоган, каза пред ClubZ, че се извършват претърсвания и в дома му.

Споразумението с БОТАШ бе подписано в началото на 2023 г. и е с тежки финансови условия за България. "Булгаргаз" трябва да плаща по около милион лева всеки месец за правото да ползва капацитета на съоръженията и газовата мрежа на БОТАШ, но реално не го прави. Досега се внесени под 250 млн. куб. м с две карга и половина през 2023 г.

Българското дружество спря да плаща в края на юни 2024 г. и оттогава безуспешно се опитва да предоговори условията и да намали резервираните 1.8 млрд куб. м годишно, както и таксите за ползване на мрежата, които са много високи и правят практически непродаваем газа, доставян по този договор.

Антикорупционната акция идва ден след доклада на ЕК за върховенството на закона и реформите, според който страната ни няма никакъв напредък от 2023 г. насам. Във вторник също така комисията извърши обиски в дома и офиса на кмета на Варна Благомир Коцев, който е от "Продължаваме промяната".

След провала на акцията във Варна, спешно Делян Пеевски е решил да започне акция в Министерство на енергетиката по темата БОТАШ, коментира малко по-късно съпредседателят на “Да, България” и депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев в Народното събрание. 


 
Ние искаме всичко да бъде разкрито и това е една от битките – върховенството на правото и всички да са равни пред закона, но реакцията на БОТАШ днес е в резултат на провала на акцията във Варна, каза още Мирчев.
 
Много се активизираха. От една страна, атакуваме неудобните от опозицията, от друга страна, сега атака и срещу Радев, каза и председателят на "Демократи за силна България" и депутат от ПП-ДБ Атанас Атанасов. Нали знаете, че аз не съм му фен, добави той.
 
Комисията за отнемане на незаконно имущество (КОНПИ) се представлява от човек, който не знам в какъв мандат е. Повече от година и половина няма редовен главен секретар на МВР, сега има изпълняващ длъжността председател на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), изпълняващ длъжността шеф на КОНПИ, изпълняващ длъжността главен прокурор. Цялата репресивна власт се изпълнява от хора, които изпълняват длъжността, дадена им от управляващите, коментира Атанасов. Той добави, че е отправил въпроси към премиера Росен Желязов кога ще има редовен председател на ДАНС.