Таксиметрови шофьори от цялата страна излязоха на протест днес. Демонстрации има на редица места - в София, Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Русе, Плевен, Ямбол, Пазарджик, Сливен, Шумен, Слънчев бряг, Несебър, Тутракан, Перник.
Причината за протеста е именно поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност". По техни думи Асоциацията на застрахователите в България е излязла със становище, в което се посочва, че таксиметровите водачи са участвали в пътнотранспортни произшествия 25 пъти повече от обикновените коли. Това налагало вдигане на цените на застраховката, но само за тях.
От Националния таксиметров синдикат съобщиха, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
От Съюз "Такси" съобщиха, че от 11:00 часа в София таксиметрови автомобили ще се събират в няколко точки на града, като под формата на шествие с три лъча ще се отправят към площад „Княз Александър I“, където до 13:00 ще се проведе протестен митинг. Двата протеста имат различни виждания по въпроса с поскъпването на гражданската отговорност за такситата. От съюза посочиха, че ако се налага увеличение, то не трябва да е повече от 50%.
"Не приемаме фиксацията на Съюз "Такси" за увеличение до 50%, защото смятаме че не е в интерес на таксиметровите шофьори и в нея прозира съмнителна мотивация", е позицията на Националния таксиметров синдикат.
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша, каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален таксиметров синдикат.
"Става дума за действие, което прилича на хоризонтално споразумение, картелно споразумение. Всички външни белези носи. Това действие дословно преписва чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията. Не е странно само мълчанието на КЗК, а на всички институции, включително на прокуратурата и на КФН", коментира той.
Във връзка с информацията на застрахователи, че при такситата щети възникват 20 пъти по-често, което налага "Гражданската отговорност" да поскъпне, Цветков заяви, че броят ПТП при таксита и други автомобили е съпоставим. Той подчерта, че средната скорост на такси в София е 17-20 км/ч.
"Това означава, че на всяка една катастрофа с кола следват 20 с таксита. Някъде да ги виждате по пътя тези 20 катастрофи с такси? Това е една цифра, хвърлена във въздуха. За нас е тенденциозно изкривяване на общественото мнение, с цел да се намери някаква елементарна обосновка на едно действие, което носи всички белези на картелно споразумение“, смята Цветков.
Според него ПТП-то го прави човекът, а не колата. "Отговорността е на шофьора, не е на ламарината", допълни председателят на Националния таксиметров синдикат.
По казуса са сезирани Комисията за защита на конкуренцията, прокуратурата, а днес от бранша предстои да внесат сигнал и до Комисията по финансов надзор. Проведени са и срещи на представители на бранша с депутати от различни парламентарни групи.
Отговорът на застрахователите
"Колкото повече време автомобилът е на пътя, толкова по-голяма е вероятността да има щета. Такситата изминават стотици километри на ден. Това е различно от нормалния пробег на собственик на автомобил. Има много фирми в подобен режим на работа като такситата – куриерските фирми, товарните автомобили, съответно тарифите за тях са различни", заяви Пламен Шинов, заместник-председател на Асоциацията на българските застрахователи, цитиран от БНР.
"Таксиметровите автомобили навсякъде в Европа са със завишен риск. Винаги има адаптирани тарифи спрямо тях. Не са като нормалните автомобили. В много държави се прилага бонус-малус."
Картелно споразумение няма, посочи Пламен Шинов в отговор на въпрос нарушава ли застрахователният бранш определени регулации.
Той декларира готовност да се направи обстоен анализ на щетите, причинявани от таксита, ако асоциациите на таксиметровите шофьори им предоставят информация за това.