Трима души опитаха да прекъснат церемонията по запалването на олимпийския огън за зимните игри в Пекин през 2022 г. Активистите за защита на човешките права пробваха да пробият засилената охрана в древния град Олимпия в Гърция. Двама мъже и една жена прескочиха оградата и опитаха да стигнат до Храма на Хера, държейки флаг на Тибет и транспарант с надпис "Не на игрите на геноцида".
Организации за защита на човешките права призовават МОК да отмени игрите или да отнеме домакинството на Китай. Те критикуват и това, че Пекин стана първият град, който приема и летни, и зимни олимпийски игри. Една от основните критики е заради отношението на Китай към уйгурите, което САЩ обявиха за геноцид, както и заради Тибет. Китай отхвърля обвиненията.
[caption id="attachment_438612" align="aligncenter" width="740"] Сн.: АП/БТА[/caption]
Тримата протестиращи не успяха да прекъснат самата церемония и бяха свалени на земята, а след това изведени от полицията. Четирима други активисти бяха арестувани пред стадиона час преди началото на церемонията, а още двама души бяха задържани в Атина.
В речта си по време на церемонията президентът на МОК Томас Бах заяви, че олимпийските игри трябва да са "политически неутрални".
[caption id="attachment_438609" align="aligncenter" width="740"]
Сн.: АП/БТА[/caption]
[caption id="attachment_438607" align="aligncenter" width="740"]
Сн.: АП/БТА[/caption]
[caption id="attachment_438603" align="aligncenter" width="740"]
Сн.: АП/БТА[/caption]
"Само политическият неутралитет гарантира, че олимпийските игри могат да стоят отвъд политическите различия, които съществуват в нашия свят. Олимпийските игри не могат да се справят с всички предизвикателства по света. Но те дават пример за свят, в който всички уважават еднакви правила, както и се уважават един друг. Те ни вдъхновяват да решавам проблеми в приятелство и солидарност", каза още Бах.
[caption id="attachment_438606" align="aligncenter" width="740"]
Сн.: АП/БТА[/caption]
[caption id="attachment_438604" align="aligncenter" width="740"]
Сн.: АП/БТА[/caption]
Активисти за защита на правата на Тибет публикуваха официална позиция, в която казват, че Китай се опитва "измие" нарушаването на човешките права с "блясъка и образа на уважение, които носят олимпийските игри".