Алек Болдуин изтегля револвера край тялото си и го насочва към камерата по време на репетиция на снимачната площадка на Rust, когато оръжието стреля и улучва оператора в гърдите. Това пише в доклад за инцидента от неделя.
Разпитите на екипа предоставят допълнителни подробности за случайната стрелба в четвъртък в Ню Мексико, при която загина 42-годишната Халина Хътчинс и беше ранен режисьорът Джоел Соуза.
Болдуин е получил пистолета с уверения, че не е зареден, съобщиха властите в Санта Фе в съдебни документи.
„Джоел каза, че Алек седи на пейка в църковна сграда и тренира кръстосано изтегляне. Той е гледал през рамото на Хътчинс, когато е чул нещо, което е прозвучало като камшик и после силен пукот“, пише в декларация от разпитите.
Хътчинс е прострелян в областта на гърдите, се казва в документа.
„След това Джоел смътно си спомня Хътчинс да се оплаква от стомаха си. По думите му тя е започнала да се препъва назад и е била подпомогната да стъпи на земята“, се добавя в клетвената декларация.
Хътчинс казвала, че не може да усети краката си, обясни пред полицията Рийд Ръсел, оператор, който стоял до нея по време на стрелбата.
Разстроеният Болдуин беше сниман в събота пред хотел в Санта Фе, прегръщайки и разговаряйки с Мат Хътчинс, съпруга на Халина Хътчинс, и техния деветгодишен син.

В същото време стана ясно, че асистент-режисьорът на снимачната площадка на Rust е бил обект на оплаквания за безопасността и поведението му на снимачната площадка по време на две продукции през 2019 г., казаха пред CNN двама души, които са работили в тясно сътрудничество с него. Оплакванията срещу помощник-режисьора Дейв Холс включвали незачитане на протоколите за безопасност при използване на оръжия и пиротехнически средства, блокирани противопожарни алеи и изходи и случаи на неподходящо сексуално поведение на работното място. Холс беше идентифициран в съдебните документи като асистент-режисьорът, който подал на актьора Алек Болдуин реквизит огнестрелно оръжие, което при изстрел улучи оператора Халина Хътчинс с истински патрон. Маги Гол, производител на реквизит на IATSE Local 44 и лицензиран пиротехник, каза в изявление пред CNN, че докато работела по антологичните поредици на Hulu „Into the Dark“ през февруари и май 2019 г., Холс пренебрегвал провеждането на срещи за безопасност и непрекъснато не съобщавал наличието на огнестрелно оръжие на екипажа, както е протоколът.

Член на екипа, който също е работил в продукциите, но е поискал да не бъде назован поради страх от отмъщение, потвърди разказите на Гол, заявявайки, че когато Холс е провеждал срещи за безопасност, те са били кратки и той е бил пренебрежителен, казвайки, че използваните оръжия ще бъдат същите като продукцията винаги използва и се пита защо изобщо трябва да провеждат срещите. В друг случай асистент-режисьорът настоял да продължат снимките на място, докато ударила буря, при която електрическото осветление било поставено в кал, а проводниците били изложени на дъжда и членовете на екипа се страхували за своята безопасност.

Трагедията пък породи призиви да се забрани използването на огнестрелни оръжия при заснемането на филмови продукции и да се разчита на възможностите, които предлагат компютърните технологии, предаде Асошиейтед прес. Компютърно генерираните изображения предлагат почти неограничени възможности за киноиндустрията, но въпреки това в много продукции по време на снимките все още се използват огнестрелни оръжия - и то истински. А въпреки съществуващите правила и наредби могат да бъдат убити хора, както се случи миналата седмица. Трагичният случай, който потресе киноиндустрията, накара някои хора в Холивуд, наред с редица скептични наблюдатели, да зададат въпроса: защо въобще се използват истински оръжия при снимането на филми, при положение че могат да бъдат създадени изстрели чрез компютри при постпродукция? Не е ли недопустим дори най-малкият риск? "Всеки риск е твърде голям", каза изпълнителният продуцент на полицейския сериал "Новобранецът" Алекси Холи. Той написа в съобщение до персонала, че в сериала повече няма да има истински оръжия. По думите му ще се употребяват дубликати на оръжия, използващи сачми, а не куршуми, като огънят, който се произвежда при стрелба, ще се добавя в постпродукция. Режисьорът на криминалния сериал "Мер от Ийсттаун" Крейг Зобъл призова цялата киноиндустрия да последва този пример и каза, че стрелбата във филма е добавена след заснемането, въпреки че при предишни продукции той е използвал истински боеприпаси. Операторът Бил Дил, обучавал Хътчинс в Американския филмов институт, изрази възмущение от "архаичната практика" за използване на истински огнестрелни оръжия, при положение че има компютърни графики. "Няма извинение за използването на истински оръжия", заяви той.

През уикенда беше пусната петиция за забрана на истинските огнестрелни оръжия при заснемане на филмови продукции. "Няма извинение за случването на подобно нещо в 21-ви век. Това не е началото на 1990-те, когато Брандън Лий беше убит по същия начин. Необходимо е да настъпи промяна, преди да бъдат погубени още талантливи животи", гласеше петицията. Британският оператор Стивън Хол отбеляза, че специалните ефекти добавят разходи към бюджета на продукциите. Освен финансовата страна се изтъкват и други аспекти, които правят използването на истински оръжия предпочитано от някои в киноиндустрията. Според британския специалист по огнестрелните оръжия Сам Дормър при тяхното използване се предизвиква по-добра реакция от актьора. Но все пак той каза, че макар и бавно, филмовата индустрия вероятно се отдалечава от използването на истински огнестрелни оръжия. Терминът "реквизитно оръжие", използван в киноиндустрията, може да включва всевъзможни неща - от гумена играчка до истинско огнестрелно оръжие. В някои случаи при снимките се използват оръжия с халосни патрони, които съдържат барут, но не куршуми. Те обаче могат да наранят или дори да убият някого от близко разстояние, казва профсъюзът на актьорите в САЩ. Затова мнозина призовават да се забранят и оръжията с халосни патрони.