Българите, които избират Съединените щати за своя образователна дестинация, са намалели с около 15% спрямо периода преди началото на пандемията. Още в началото на 2022 година първата по рода си образователна платформа „Ерудера“, функционираща изцяло чрез изкуствен интелект, показа, че за академичната 2020/2021 родните студенти, записали се във висши учебни заведения в САЩ, са 585 - понижение със 105 души в сравнение с периода 2019/2020 г.

Въпросът за студентските визи за САЩ

Някои отиват, за да учат, други - за да работят и пътуват. Началото на 2022-а доведе до сериозно притеснение за българските студенти, които възнамеряваха да прекарат лятото си на студентска бригада в Щатите, защото Държавният департамент реши да отпусне прецедентните едва 800 визи по програмата Work and travel за наши граждани. След поредица от разговори и седмици на очакване новината, че всички около 3000 кандидати все пак ще получат зелена светлина да заминат за Америка, даде глътка спокойствие на младежите, търсещи приключения и добри възможности за стабилен сезонен доход. Но казусът с Work and travel визите през първите месеци на тази година не се мултиплицира във визови проблеми за онези наши сънародници, които искат да се обучават в Щатите. Дори напротив.

Няма индикатор, агенция или експерт, които публично да констатират, че български зрелостници или желаещи да специализират получават по-малко образователни студентски визи за САЩ от обикновено. Или са били заплашени от това. Част от каналите за изпращане на родни студенти дори дават сигнали, че средата ще бъде още по-устойчива. България ще увеличи отпуснатите средства за стипендия по линия на Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ до 1.1 милиона долара, вместо с досегашните 364 000. Така повече наши сънародници ще получат възможността да учат в магистърски и докторантски програми в престижни висши училища на територията на Съединените щати. Очаква се да бъде увеличен и размерът на стипендиите. Към момента максималният размер на стипендията е 37 000 долара, което възпрепятства възможностите за обучение в по-скъпоплатените университети на САЩ. Чрез допълнителното финансиране ще се предоставят до 100 000 долара на студент от академичната 2023/2024. Тези пари ще бъдат в две направления - разходи за живеене и учене.

Факторът „Пари“

Отделен е въпросът какъв е реалният интерес на българи към висшето образование в САЩ. През 2022-а зад граница се очаква да заминат над 4000 зрелостници. Броят желаещи за образование зад граница бележи лек ръст, но доминантни дестинации за младежите остават страните в Европа - Нидерландия, Великобритания, Германия, Австрия, Белгия и Италия. Бъдещите студенти са изкушени от технически дисциплини, психология, медийни и информационни науки, международни отношения, програмиране. Великобритания и САЩ обаче остават сред страните с най-скъпо образование и по тази причина - по-труднодостъпни. На Острова приблизителните студентски такси възлизат на около 25 000 паунда, а в Щатите - на 12 000 долара. В пълен противовес с високите цени на висшето образование в англоезичните държави, са скандинавските висши учебни заведения - животът в Северна Европа е скъп, но образованието - не.

Китайският казус

За периода 2020/2021 година отливът на български и китайски студенти към САЩ в процентно изражение е идентичен - спад с 15 на сто. През 2022 година обаче Вашингтон е издал многократно по-нисък брой образователни визи за китайци, които искат да започнат своя академичен път в Съединените щати.

Промени ли пандемията българския интерес към висшето образование в САЩ?

През първата половина на 2022-а издадените визи от САЩ за китайски студенти са намалели с 50% в сравнение с нивата преди началото на пандемията. По този начин Щатите загубиха репутацията си на най-желано място за получаване на високо образование от младите китайци. През 2019-а издадените визи на граждани от КНР с цел образование са 64 261, а през 2022-а - 31 055. Американските колежи и висши училища вече не са основна притегателна сила. „Това е новата реалност“, споделя Джош Дейвис от университета „Линкълн“ в Небраска. За повече от десетилетие Китай беше основен източник на международни студенти за САЩ. Преди началото на пандемията китайските студенти съставляват около 35% от общия брой чужденци, които учат в американски университети. Всяка година около 1 милион души от цял свят запълват местата за другоземци в американското висше образование. Икономическата стойност на китайския интерес към университети в САЩ се равнява на почти 16 милиарда долара.

Защо Китай вече не е водещата държава в износа на студенти към САЩ?

Китайските студенти бяха длъжни да се съобразят със строга и много рестриктивна система, въведена в дипломатическите представителства на САЩ в Китай, включително временно преустановяване на консулските услуги. Това затрудни значително логистиката по организирането на заминаването за Щатите. Други определящи фактори станаха притеснението от високата заболеваемост и смъртност от COVID на територията на САЩ, честите криминални случаи със стрелба по цивилни и антиазиатската реторика в китайско-американските отношения. За пример се посочва решението на Доналд Тръмп от 2020 г. да наложи забрана за влизането в страната на китайски студенти и специализанти, които имат връзки с военни структури на територията на азиатската държава. От редица администрации на американски университети констатираха, че решението на републиканеца е довело до отхвърляне на подадени заявления, включително на хора, които не са имали отношение към военната система на Китай.