Българите, които избират Съединените щати за своя образователна дестинация, са намалели с около 15% спрямо периода преди началото на пандемията. Още в началото на 2022 година първата по рода си образователна платформа „Ерудера“, функционираща изцяло чрез изкуствен интелект, показа, че за академичната 2020/2021 родните студенти, записали се във висши учебни заведения в САЩ, са 585 - понижение със 105 души в сравнение с периода 2019/2020 г.
Въпросът за студентските визи за САЩ
Някои отиват, за да учат, други - за да работят и пътуват. Началото на 2022-а доведе до сериозно притеснение за българските студенти, които възнамеряваха да прекарат лятото си на студентска бригада в Щатите, защото Държавният департамент реши да отпусне прецедентните едва 800 визи по програмата Work and travel за наши граждани. След поредица от разговори и седмици на очакване новината, че всички около 3000 кандидати все пак ще получат зелена светлина да заминат за Америка, даде глътка спокойствие на младежите, търсещи приключения и добри възможности за стабилен сезонен доход. Но казусът с Work and travel визите през първите месеци на тази година не се мултиплицира във визови проблеми за онези наши сънародници, които искат да се обучават в Щатите. Дори напротив.
Факторът „Пари“
Отделен е въпросът какъв е реалният интерес на българи към висшето образование в САЩ. През 2022-а зад граница се очаква да заминат над 4000 зрелостници. Броят желаещи за образование зад граница бележи лек ръст, но доминантни дестинации за младежите остават страните в Европа - Нидерландия, Великобритания, Германия, Австрия, Белгия и Италия. Бъдещите студенти са изкушени от технически дисциплини, психология, медийни и информационни науки, международни отношения, програмиране. Великобритания и САЩ обаче остават сред страните с най-скъпо образование и по тази причина - по-труднодостъпни. На Острова приблизителните студентски такси възлизат на около 25 000 паунда, а в Щатите - на 12 000 долара. В пълен противовес с високите цени на висшето образование в англоезичните държави, са скандинавските висши учебни заведения - животът в Северна Европа е скъп, но образованието - не.
Китайският казус
За периода 2020/2021 година отливът на български и китайски студенти към САЩ в процентно изражение е идентичен - спад с 15 на сто. През 2022 година обаче Вашингтон е издал многократно по-нисък брой образователни визи за китайци, които искат да започнат своя академичен път в Съединените щати.

През първата половина на 2022-а издадените визи от САЩ за китайски студенти са намалели с 50% в сравнение с нивата преди началото на пандемията. По този начин Щатите загубиха репутацията си на най-желано място за получаване на високо образование от младите китайци. През 2019-а издадените визи на граждани от КНР с цел образование са 64 261, а през 2022-а - 31 055. Американските колежи и висши училища вече не са основна притегателна сила. „Това е новата реалност“, споделя Джош Дейвис от университета „Линкълн“ в Небраска. За повече от десетилетие Китай беше основен източник на международни студенти за САЩ. Преди началото на пандемията китайските студенти съставляват около 35% от общия брой чужденци, които учат в американски университети. Всяка година около 1 милион души от цял свят запълват местата за другоземци в американското висше образование. Икономическата стойност на китайския интерес към университети в САЩ се равнява на почти 16 милиарда долара.
Защо Китай вече не е водещата държава в износа на студенти към САЩ?
Китайските студенти бяха длъжни да се съобразят със строга и много рестриктивна система, въведена в дипломатическите представителства на САЩ в Китай, включително временно преустановяване на консулските услуги. Това затрудни значително логистиката по организирането на заминаването за Щатите. Други определящи фактори станаха притеснението от високата заболеваемост и смъртност от COVID на територията на САЩ, честите криминални случаи със стрелба по цивилни и антиазиатската реторика в китайско-американските отношения. За пример се посочва решението на Доналд Тръмп от 2020 г. да наложи забрана за влизането в страната на китайски студенти и специализанти, които имат връзки с военни структури на територията на азиатската държава. От редица администрации на американски университети констатираха, че решението на републиканеца е довело до отхвърляне на подадени заявления, включително на хора, които не са имали отношение към военната система на Китай.