Целият прокурорски екип, разследващ бившия съветник на Тръмп и обвиняем по аферата с руската намеса в изборите през 2016 г., Роджър Стоун групово се оттегли от случая във вторник. Четиримата обвинители решиха да напуснат, след като Министерството на правосъдието обяви, че планира да намали присъдата на Стоун от 9 на 7 години.

Ревизираната препоръка не изисква конкретна присъда, но казва, че препоръчаното по-рано „не отразява точно позицията на Министерството на правосъдието относно това, което би била разумна присъда по този случай“ и, че действителното наказание трябва да бъде "далеч по-малко". Освен това настоятелно се призовава съдията по делото Ейми Берман Джаксън да вземе предвид „напредналата възраст, здравето, личните обстоятелства и липсата на криминална история на Стоун при определянето на подходяща присъда“. „Подсъдимият е извършил тежки престъпления и заслужава присъда лишаване от свобода, но въз основа на известните на правителството факти, присъда от 87 до 108 месеца лишаване от свобода може да се счита за прекомерна и неоправдана при обстоятелствата.“, се казва в документацията. След съобщения за предстояща препоръка за по-малка присъда, водещият прокурор Аарон Зелински се оттегли от делото. Бележка под линия отбелязва, че „долуподписаният адвокат е подал оставка незабавно“. Зелински, който беше част от екипа на специалния докладчик Робърт Мълър, който разследва руската намеса в изборите, не подава оставка от Министерството на правосъдието, но напуска адвокатската кантора на D.C. и се връща на старата си работа като прокурор в Мериленд. Друг прокурор, Джонатан Кравис, също подаде оставка - както от делото, така и като помощник прокурор. Кравис във вторник подаде известие до съдията, казвайки, че „вече не представлява правителството по този въпрос“. Другите двама прокурори, Адам Джед и Майкъл Марандо, също се оттеглиха от делото. Тръмп в Туитър по-рано във вторник нарече първоначалното предложение за присъда на ведомството "позорно!" "Това е ужасна и много несправедлива ситуация" - пише президентът в последващ пост в Twitter. "Истинските престъпници бяха от другата страна, но нищо не се случва с тях. Не мога да допусна това неправилно правосъдие!" Говорителят на Министерството на правосъдието Кери Купек каза пред NBC News, че решението за искане на по-малка присъда е взето преди туита на Тръмп в почти 2:00 ч. сутринта. Президентът каза пред репортери в Овалния кабинет по-късно във вторник, че не е говорил с министерството за присъдата на Стоун. "Бих могъл да го направя, ако искам. Имам абсолютно право да го направя. Аз оставам извън нещата до степен, в която хората не биха повярвали", каза той, преди да добави, че "смята, че препоръката е нелепа. Мисля, че цялата прокуратура е смешна. Мисля, че това е обида за страната ни и не бива да се случва", каза Тръмп. "Това са същите хора на Мълър, които прекарват всички през ада и смятам, че това е позор." По-късно във вторник вечерта той се нахвърли и към четиримата прокурори.

Лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър  призова Генералният инспекторат към Министерството на правосъдието да "започне разследване незабавно". "Президентът, изглежда, мисли, че цялото министерство е под негово лично разпореждане да преследва неговите врагове и да помага на неговите приятели. Върховенството на закона в тази велика традиция, в това прекрасно правосъдно министерство просто е напълно извратено спрямо личните желания и нужди на Доналд Тръмп и е позор", каза Шумър пред репортери във Вашингтон. "Роджър Стоун трябва да получи пълния период от време, който прокурорите препоръчват и ще осъществим някакъв надзор над това." Председателят на Камарата на представителите в американския Конгрес Нанси Пелоси също разкритикува президента, както и високопоставени служители в Правосъдното министерство в публикация в Туитър във вторник през нощта. "С туит @realDonaldTrump осъществи политическа намеса в присъдата на Роджър Стоун. Възмутително е това, че Министерството на правосъдието дълбоко навреди на върховенството на закона, като оттегли препоръката си. Трябва да се отправи похвала към оттеглянето на прокурорите и да се разследват действията на министерството.", написа тя.

Първоначално федералните прокурори поискаха седем до девет години затвор за Стоун в меморандум за присъда, който те внесоха в понеделник във Вашингтон. Прокурорите заявиха, че препоръката е в съответствие с насоката за присъда, очертана от федералния закон. "Роджър Стоун възпрепятства разследването на Конгреса за намеса на Русия в изборите през 2016 г., излъга под клетва и подправя свидетелства", написаха прокурорите в иск от 26 страници. "Когато престъпленията му бяха разкрити от обвинителния акт по това дело, той прояви презрение към този съд и върховенството на закона."

В пледоариите си за присъдата на Стоун адвокатите му твърдят, че присъдата от 15 до 21 месеца е подходяща - и всичко, което е повече, е прекомерно. Стоун, сътрудник на Тръмп в продължение на повече от три десетилетия, беше съветник в кампанията на Тръмп през 2016 г. и нарече делото срещу него политически мотивирано. Той беше арестуван и обвинен преди малко повече от година. Стоун е шестият помощник на Тръмп или негов съветник, осъден по обвинения, повдигнати като част от доклада на Мълър.