Заместник-градските прокурори на София Десислава Петрова и Деян Захариев съобщиха подробности за разследването за отпуснатия кредит от близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие.

"Обвиняемите лица до момента са бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, Румен Гайтански и единият представител на „Роудуей Кънстракшън“ АД, който е усвоил кредита", заяви Захариев и добави: "Към момента установен е само представителят на дружеството Иван Георгиев. Той е задържан за 24 часа".

Началото на кариерата на Иван Георгиев тръгва от Видинския окръжен съд през 2010 г., а по-късно се прехвърля в Софийския районен съд. Бил е и член на управителния съвет и говорител на съсловния Съюз на съдиите в България. С адвокатска дейност се захваща от 2016 г., като освен това е и асистент в УНСС.

Иван Георгиев е вписан като управител на "Каменни фракции" и изпълнителен директор на "Роудуей кънстракшън".

Захариев разясни, че след анализ наблюдаващият прокурор е привлякъл като обвиняеми трима души за длъжностно присвояване в особено големи размери. "Наказанието за това е от 10 до 20 години лишаване от свобода, конфискация на част или цялото имущество", каза прокурорът и допълни, че не е изключено да бъдат повдигнати и обвинения за "пране на пари". 

Луксозен автопарк: Изземат скъпи коли, собственост на фирма на Гайтански

"Бяха събрани предимно документи, както и няколко автомобила, три от които - на много висока стойност. След това доказателствата бяха преценени и днес наблюдаващият прокурор привлече обвиняеми", посочи Петрова. 

"В сряда, докато се провеждаха разследвания на терен, се появиха политически коментари. По този повод ще предоставим факти. Делото е образувано в края на октомври 2022 г. по сигнал за отпуснатия кредит през 2019 г. Водено е разследване за престъпление по служба - първоначално от ГДБОП. В началото на 2022 г. се отправя предложение към ДАНС да поеме случая. По-късно той е възложен на следовател от Софийската градска прокуратура", посочи Петрова и допълни, че през 2023 г. наказателното производство е било прекратено поради липса на доказателства. 

Десислава Петрова обясни, че поради непълнота по случая и констатирани пропуски, през 2024 г. делото е върнато на наблюдаващия прокурор за продължаване на разследването. "Следовател е предприел необходимите действия. Разпитани са свидетели пред съдия", допълни тя. 

След промените в Конституцията досъдебното производство е било иззето от следовател и възложено на испектор от Антикорупционната комисия. "Било е преценено, въз основа на доказателства, че трябва да бъде извършено претъсване и изземване на множество адреси в София и Кърджали", каза Петрова.