Ахмед Доган
След 4 години мудни проверки държавното обвинение най-сетне, изглежда, ще прояви някаква активност около имотите, свързвани по един или друг начин с Ахмед Доган. Софийската градска прокуратура е започнала разследване на данъчни престъпления, свързани с имотите, за които се твърди, че са на шефа на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган, съобщи в началото на седмицата в. "Сега", цитирайки говорителя на прокуратурата Румяна Арнаудова. Самата Арнаудова обаче отрече публикуваното във вестника. "Няма досъдебно производство срещу Ахмед Доган. Ние имаме провеждащо се разследване още от 2010 г. на фирмата, която е изградила един комплекс, каза тя. Ние наистина по отношение на една от фирмите имаме данни за данъчно престъпление. Става въпрос за хотела "Каса Домини" в Рибарица." В изявлението, публикувано във вестника, Арнаудова действително отказва да отговори на въпроса
кой точно е разследван за въпросните престъпления
- формалните собственици на сараите или самият политик Доган. Не можела да навлиза в подробности, тъй като можело да навреди на следствието.
Проверката на имотите започна в средата на 2008 г. Депутатите от Комисията за борба срещу корупцията в 40-ото Народно събрание поискаха да разберат кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, на хотел "Каса Домини" в курорта Рибарица, на СПА комплекса "Орфей" в Девин, на парка "Росенец" до Бургас и на Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган. Народните представители се интересуваха с какви пари са придобити тези имоти, дали са плащани редовно данъци и други подробности. Докато шеф на Националната агенция за приходите (НАП) бе Мария Мургина обаче, нейните служители упорито са отказвали да сътрудничи на парламентарната проверка.
След като Мургина бе уволнена и подведена под отговорност в съда, наследникът й на ръководния пост в данъчното Красимир Стефанов изпратил две писма до Народното събрание, в които имало любопитни факти. От документите излиза, че въпросните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето сгради са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани с "Минстрой холдинг", онази част от някогашната "Мултигруп", която се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов.
Холдингът е замесен и в скандала "Цанков камък"
тъй като е съсобственик на Института по минно дело (строящият се още язовир „Цанков камък" нашумя особено след като се разбра, че един от консултантите по строителството му е бил Доган и е получил за това рекордния хонорар 1 млн. евро).
В началото на 2010 г. съсобственикът на "Каса Домини" Арбен Хавальов бе осъден за източване на ДДС. Покрай делото комисията за отнемане на незаконно придобито имущество започна производство за конфискация на хотела. Впоследствие казусът с имотите на Доган бе даден за проверка на Националната агенция за приходите. След като тази проверка приключи, данните от нея бяха пратени в прокуратурата.
Според някои данни в държавното обвинение се интересуваха и от други подробности около имотите, например в качеството си на какъв Доган ги посещава, след като те не се водят на негово име. А в Боянския сарай той живее от години. Там пред неговите покои на 17 октомври 2008 г. се самоуби Ахмед Емин - личният секретар на Доган - една трагедия, която също като всичко друго, свързано с Доган, бе потулена и остава неразгадана.
Борислав Михайлов [email protected]