Подизпълнителите на предприятията, произвеждащи "хиперзвуковата "Кинжал“, най-опасната от руските управляеми ракети, използвани във войната с Украйна, засега избягват европейските санкции, което им позволява да внасят необходимите за работата си компоненти директно от САЩ и от различни страни от ЕС, сякаш нищо не се е случило, включително от Германия. Това се казва в разследване на The Insider.

Според журналистите на изданието "Кинжалите" се произвеждат от корпорацията Конструкторско бюро по машиностроене (КБМ) в Коломна край Москва, част от държавната корпорация Ростех. Същата компания произвежда и ракети "Искандер".

Освен фирми от Германия компоненти и оборудване се доставят от фирми от Полша, Литва, Латвия, Белгия, Великобритания и САЩ, но особено много са доставките от Германия, отбелязва разследването.

Стругове за производство на ракети се доставят от партньора на немската фирма KEB - KEB-Rus, който внася, например, кабели от Германия. Макари и ленти за защитно опаковане на електронни компоненти също се доставят от Германия в Руската федерация, изпращат се от Advantek GmbH.

Според изданието американските микросхеми на Texas Instruments, Analog Devices и Altera, които се използват в хиперзвуковите ракети "Кинжал", се внасят в Русия чрез китайската компания ETC Electronics Limited.

 
Топлинни и хладилни камери се внасят от Полша чрез московската компания Ostek-Test LLC.

Друга руска компания, която има държавни договори с производителя на ракетите, е "Сонатек". Предлага "модерно измервателно и металообработващо оборудване от водещи световни производители“, като го закупува от Литва, Латвия, Белгия и Великобритания, пише Insider.

Конструкторското бюро по машиностроене се ръководи от Сергей Питиков. Дъщеря му и внуците му, според The ​​Insider, живеят в Швеция, която се готви да се присъедини към НАТО. Дъщерята на ръководителя на KБM Мая Питикова каза пред репортери, че "режимът на Путин води престъпна, кървава, безсмислена война“, но отказа да говори за баща си, пише разследващото издание.

Зеленски призова за още помощ в областта на противовъздушната отбрана
Украинският президент Володимир Зеленски призова за повече оръжейна помощ за защита на страната му от руски въздушни удари, след като бяха повредени сгради в украинската атомна електроцентрала "Хмелницки", предаде ДПА.

Украинските военновъздушни сили са унищожили всичките 11 руски дрона, изстреляни вчера през нощта, съобщиха военните. Щетите са били причинени от взривни вълни и падащи отломки, каза украинският министър на вътрешните работи.

"Тази атака срещу атомната електроцентрала е още едно напомняне за всички наши партньори за важността на укрепването на въздушната отбрана на Украйна", каза Зеленски във вечерното си видеообръщение.

Нападението също така показва колко лесно Русия все още може да заобикаля санкциите и да използва западни части в своите безпилотни самолети и ракети, добави той.

При нападение с руски дронове в западната украинска Хмелницка област бяха ранени 16 души, припомня ДПА. По данни на украинското министерство на енергетиката взривната вълна от експлозиите в близост до електроцентрала е разбила прозорците на няколко административни сгради.

Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) потвърди щетите.

"Този инцидент отново подчертава изключително несигурната ситуация с ядрената безопасност в Украйна, която ще продължи, докато трае тази трагична война", заяви директорът на МААЕ Рафаел Гроси.

Украйна увеличава собственото производство на боеприпаси

Украйна скоро ще увеличи производството на боеприпаси за сметка на държавни и частни предприятия, каза секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Алексей Данилов, цитиран от Украинска правда.

"Нашите партньори, целият цивилизован свят, веднага от началото на тази агресия, от април-май 2022 г., страните започнаха да изграждат допълнителни мощности. Това не е лесна задача, те не могат да бъдат построени за месец-два", добави той.

"Мога да ви кажа една тайна: нашите частни компании също работят по този въпрос, те са поръчали подходящо оборудване, определено оборудване вече се монтира в затворени помещения на предприятия - и в близко бъдеще ще видим увеличение на собственото си производство “, каза Данилов.

Словакия спира да доставя оръжия на Украйна, заяви премиерът Фицо
Новият премиер на Словакия Роберт Фицо обяви днес, че страната му спира да доставя оръжия на Украйна и ще ограничи подкрепата си до "гражданска и хуманитарна помощ", предаде Франс прес.

"Смятаме помощта за Украйна само за гражданска и хуманитарна, няма да доставяме повече оръжия" на Киев, заяви Фицо, ден след като беше назначен за министър-председател на коалиционно правителство, включващо крайнодясна проруска партия.

Той заяви, че не възнамерява да подкрепя санкции срещу Русия, без да оцени тяхното въздействие върху страните от ЕС. По време на предизборната кампания Фицо, който има репутация на ляв популист, се противопостави на военните доставки за Киев и на членството на Украйна в НАТО.

След победата на неговата партия на изборите той повтори позицията си, като каза, че Словакия изпитва по-сериозни проблеми от Украйна. Фицо все още не е отказал хуманитарна помощ на Украйна.

От началото на руската инвазия Словакия активно снабдява Украйна с оръжие и се превърна във важна брънка в логистичната верига за доставка на западна помощ.

Словакия предостави на Украйна гаубици Zuzana-2, хеликоптери Ми-17 и всичките 13 свои изтребителя МиГ-29. През април 2022 г. Словакия прехвърли система за ПВО С-300 в Киев.

Според ЕС към 31 юли 2023 г. повече от 100 хиляди украински граждани са получили временна закрила в страната. Железопътната връзка между Украйна и ЕС през Словакия също е от голямо значение.

Украински пилоти започнаха да се обучават на Ф-16 в САЩ

САЩ започнаха да обучават украински пилоти да летят на изтребители Ф-16, предаде агенция Укринформ.

"Обучителният график ще бъде съобразен с базовите познания и умения на всеки пилот и обучението се очаква да трае няколко месеца", каза в изявление говорител на военновъздушните сили на САЩ.

"Малък брой" украински пилоти започнаха по-рано тази седмица обучение в 162-о Въздушно крило на Военновъздушната национална гвардия на Аризона за запознаване с основните умения за управление на изтребители Ф-16, каза говорителят.

Споменатото 162-о Въздушно крило обучава пилоти в базата "Морис" на Военновъздушната национална гвардия, която е разположена на международното летище на Тусон. Това е единственото подразделение на американските военновъздушни сили, което се занимава с обучение на чуждестранни пилоти да летят на изтребители Ф-16 в рамките на всекидневните си дейности. Въздушното крило е обучило пилоти от над 20 държави да управляват изтребители Ф-16.

Стандартният период на обучение трае близо шест месеца. Американски служители обаче казаха, че украинските пилоти едва ли ще бъдат обучавани по стандартната програма, тъй като обучението им ще бъде съобразено с нуждите на Украйна да защитава небето си от руски самолети, дронове и ракети.

Украински пилоти се обучават да летят на изтребители Ф-16 и в редица европейски държави, посочва Украинформ.