Трудни дни настъпиха за транспортната индустрия в Съединените щати. След рекордните растежи по време на COVID пандемията, сега шофьорите на камиони, сред които и хиляди българи, са принудени да карат при много по-неизгодни условия.
Стряскащата статистика показва, че над 15,000 компании в сектора са престанали да съществуват от октомври миналата година досега. Това са предимно еднолични оператори със собствени камиони (owner-operators), които издържат цели семейства и разчитат на по-високо възнаграждение за сметка на времето, прекарано по пътищата. Специалистите предричат, че още близо 2000 малки и средни превозвача ще приключат съществуването си идните седмици.
Причините за спада на работата са много, но икономистите насочват внимание към най-голямата- спада на потреблението. В месеците след COVID американците се оказаха изолирани по домовете си, но за сметка на това с чекове финансово стимулиране, чиято цел беше да задвижат изпадналата в състояние на криза икономика.
Без да могат да излизат и да харчат навън, потребителите поръчваха по интернет стоки до адресите си. Това съвпадна с огромните проблеми по веригите за доставки след като огромна част от пратките се оказаха задръстени по пристанища и складове.
Супермаркетите пък имаха нужда от непрестанни зареждания на продукти от първа необходимост, за чиято бърза доставка компаниите бяха готови да платят колкото е необходимо. Всичко това обаче в момента изглежда отдавна отминало, а настоящата пазарна сцена e съвсем различна.
Обратната страна на монетата
Индустрията се е пренаситила с шофьори, показват официалните данни. Обещанията за големи възнаграждения изглеждат твърде изкушаващи за много американци. Стремежът към 6-цифрени заплати кара и много наши сънародници да се качат на камиона и да инвестират в покупката на свои собствен ТИР. Голяма част от шофьорите сега обаче изпитват затруднения в погасяването на вноските си към кредиторите.
Печеливши от бавното изчезване на малкия бизнес са големите компании-гиганти като Amazon и Fedex, които винаги са готови да увеличат служителите си с нови водачи, които да разнасят товари. Българинът Пламен Тодоров се оказва в подобна ситуация в началото на тази година.
Той е в бизнеса от повече от 10 години и има свой собствен камион и ремарке, които са напълно изплатени. Въпреки това обаче той не вижда смисъл да кара за себе си и да покрива текущи разходи като гориво и застраховки и да чака с дни да му бъде намерен товар, а предпочита да кара за голяма компания със сигурни товари и покрити пътни разноски. „Така ми излиза по изгодно, иначе просто не му се вижда сметката. Преди товарите достигаха $2.50 - $3 на миля, а сега караме за центове. Няма смисъл“, казва Тодоров, който в момента е на лятна почивка в родния си Сливен. Справка на анализатора Дийн Крок от компанията DAT Freight & Analytics показва, че в момента шофьорите на
камиони за малки компании изкарват чиста печалба по-малка от 10 цента на миля в сравнение с 2021-а, когато тя е била над долар. Смята се, че чистата печалба трябва да е от порядъка на 40 цента на миля, за да може да остават достатъчно средства за гориво, поддръжка на камиона и други пътни разходи.
Ролята на президента
Държавният глава на САЩ Джо Байдън също се включи в призива за набиране на шофьори на ТИР, с чиято помощ да се облекчат доставките в страната. През април миналата година той събра браншовици на поляната пред Белия дом и обяви, че над 35 хиляди работни места в индустрията са били запълнени от началото на пандемията. Малко след това обаче секторът изпадна в криза след като американците започнаха да пътуват и да пазаруват повече навън за сметка на това да разчитат предимно на доставки до дома.
В същото време високите цени на лихвите намалиха новото строителство и преносът на материали вече спря да бъде от толкова голямо значение. Пламен Тодоров стига дори повече в критиките си към президента: “Байдън не биваше да допуска това, огромна част от вината за настоящото положение е негова. По-добре е сега да свия разходите и да стоя в България докато чакам пазарът да се раздвижи“. На друго мнение обаче е Дийн Крок.
Според него става въпрос за чистия икономически принцип на търсене и предлагане:
„Времената в момента са наистина трудни за превозвачите. Единственото, което им остава е да се опитат да издържат, защото ситуацията е проста – камионите са повече от товарите, а това поставя шофьорите в лошата ситуация да останат без работа“, заключва той.