Проф. Божидар Димитров
Хенриета Костова
Укротява ли се ситуацията в Скопие седмица след Черния четвъртък?
- Първо, Черен четвъртък в Скопие в класическия смисъл на думата - спонтанно народно недоволство, никога не е имало. Там управляващият доскоро лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно с президента на републиката Георге Иванов спретнаха доста тъжно зрелище. В него функционери на партията от среден калибър, офицери от полицията и армията, верни на ВМРО-ДПМНЕ, както и криминални престъпници, пуснати специално за целта от затвора, устроиха нападение над т. нар. Народно събрание на Македония. Набиха депутатите, които бяха избрали с мнозинство от 62 гласа Талат Джафери за председател на 120-членния македонски парламент. Нито за пръв, нито за последен път албанец заема този пост. Джафери е бивш офицер от югославската армия, минал на страната на албанците от Армията за освобождение в конфликта през 2001 г. Не е нито по-лош, нито по-добър от другите албански политици, повечето от които са бивши командири от Армията за освобождение на населените с албанци райони на Македония. Това беше използвано като повод да бъде нападнат парламентът, в който имаше албанци, да бъдат жестоко бити депутати от Социалдемократическата партия. Това е всичко - никакъв Черен четвъртък не е имало. Организирано беше нападение, за да се покаже, че ако се даде мандат за кабинет на Зоран Заев съгласно македонската конституция, народът спонтанно ще протестира, ще взриви институциите - парламент, Министерски съвет. Както е добре известно, за да състави кабинет, Заев трябва да сключи споразумение с албанските партии. Познавам част от хората - и от едната, и от другата страна. Особено социалдемократите от Струмица като лидера на СДСМ Зоран Заев. Няма какво да си кривим душата - Струмица е български град. До 1919 г. е бил в границите на България за разлика от други градове на Македония. И хората там масово са с фамилии на -ев и -ов. Дори официално понякога в Македония си ги наричат българи. Към тази категория спадат и бъдещият премиер Заев, и президентът Иванов.
Каква тогава е истинската криза в Македония?
- Криза на идентичността, напишете го с големи букви.
Доколко опасна е тя?
- И едните, и другите са македонисти. Но в българската част на Македония населението е разделено точно на две - по 49 и 51 депутати имат двете големи партии МВРО-ДПМНЕ и СДСМ. Нормално е двете да направят голяма коалиция, както става по света. В Македония обаче не може да стане, тъй като албанците светкавично ще отцепят своите. Албанците казват: ако направите голяма коалиция, запазвате македонистката доктрина. Но ние с тези символи - с това име, с това знаме, не можем да влезем в ЕС. Гърция винаги ще гласува против, а също и България, която не иска да крадем историята. Ние сме поставили това като изискване към Скопие в Европарламента. И ето - те не могат да направят голяма коалиция. Ето колко е страшна кризата на идентичността.
Има ли изход?
- Има две опции. Първата е изречена от американския конгресмен републиканец Дейна Рорабейкър. Според него, за да се умирят Западните Балкани, би трябвало да се разделят славянската и албанската част на Македония, като съответно едната мине към България, на която принадлежи исторически, езиково, верски, а другата - към Косово или Албания. Втората опция, лансирана от ЕС и от друга част от американския Държавен департамент, е да се замете отново целият случай, да се укротят временно страстите. За брюкселските бюрократи е много важно да си осигурят спокойствие по време на 4-годишния си мандат. Така причината за напрежението не само остава да цъка, но става и все по-голяма с всяка изминала година. И неизбежно един ден ще има взрив - вече в парламента в Скопие няма да се бият славяни срещу славяни, а славяни срещу албанци.
Има и трета опция, която предлагам аз: македонският политически елит от славянски произход да излезе и да заяви на македонския народ истината. Да кажат: Македонски народе, никакви македонци не сме ние, ние сме българи! Преди 70 г. се случиха сложни събития, време е да се върнем към историческата истина, да поставим нашата държава на здрава историческа основа. Защото няма начин да оцелее държава, поставена на основата на стопроцентова историческа фалшификация. Такава държава може да съществува за известно време, после лъжата се разпада - това показва историята.
Кой е най-вероятният сценарий в момента?
- Да се заметат нещата. Беше упражнен натиск през последните дни от американския помощник държавен секретар Хойт Ий да се даде мандат на Зоран Заев да направи правителство. Ще се състави някакъв кабинет, отново ще крадат. И Заев е голям крадец - като повечето македонски политици. И така до следващия път.
Има ли България достатъчно адекватна политика по отношение на Скопие?
- Нямаме политика и губим възможности за влияние. Написали сме споразумение, което ги караме да подпишат. Те отказват, защото, ако го подпишат, това означава да се откажат от македонизма. Една от най-важните точки е Македония да спре кражбите на история. Ако обаче тя ги спре и ликвидира тази измислена история - какво трябва да учат децата край Вардара? Може би история на България - че Самуил е български цар, а Гоце Делчев - българин, офицер от българското военно разузнаване ли?! Казвам го на шега, но никак не е смешно.
Първоаприлски ви поканиха за премиер на Македония. Какво бихте направил,и за да разплетете възела, ако зависеше от вас?
- Има още един фактор. Знам това от български политици, а познавам всички значими фигури у нас от началото на прехода, че Западът и Русия оказват натиск върху тях да не предприемаме никакви решителни действия в Македония. Междувременно обаче можем да подпомагаме процеса на ребългаризация на националното съзнание на „македонците", да даваме гражданство.
Вярно ли е, че за последните 15 г. около 60,000 македонци са взели български паспорти?
- Повече са. Около 120,000 са получили български паспорт от 1991 г., откогато действа законът за българското гражданство. Цифри се пускат от скопската пропаганда, която неграмотни журналисти повтарят, че въпросните български лични карти били нужни на тези хора само заради работа в чужбина. Дори и само това да беше - защо не?! Голяма част от тези хора идват в България - само в една софийска болница в момента работят седем млади лекари от Македония. Един от тях - д-р Станков, е световен талант. Хора с български паспорти са подложени на репресии от македонските власти - уволняват ги от работа, включително от частни фирми.
Вярна ли е информацията, че за български паспорт в Македония броят между 1,000 и 10,000 евро, което превръща процедурата в печеливш бизнес, включително за български партии?
- Не е вярно и причината е проста - на място в Македония кандидатите плащат по 200-300 евро в офисите на 2-3 организации посредници, които нашето Министерство на правосъдието е признало за реални български. Това е тяхна такса за процедурата, парите остават в организацията „Български културен клуб". Няма нужда да се дават 10,000 евро, тъй като условията за получаване на българско гражданство са сравнително леки. Когато през 2010 г. станах министър, отговарящ по тези въпроси, направих поправка в закона, според която в рамките на 1 година подалият молба кандидат за български паспорт трябва да получи отговор „да" или „не" от Комисията за даване на гражданство към нашето правосъдно министерство. Това се отнася не само за кандидати от Македония, но и от Сърбия, Молдова, Украйна, където има големи български общности. Впрочем правят се хубави пари и от 200-300 евро посредниците в Украйна вдигат хубави къщи. Смятам обаче, че са абсолютно спекулативни твърденията, че български политици и партии се възползват и трупат финансови дивиденти от наплива за наши паспорти. Ако някой иска да отърве затвор, може да даде и 20,000 евро, но това са съвсем други случаи.