За по-малко от седмица на власт служебното правителство със замах и на бързи обороти смени шефовете на няколко възлови агенции в България и десетки зам.-министри. Министрите от кабинета на Стефан Янев обясниха уволненията като необходимо прочистване от хора с провинения, които е трябвало да бъдат отстранени по-рано. Бившите управляващи от ГЕРБ контрираха с обвинения, че се извършва чистка. Но така или иначе, само за дни с постовете си се разделиха началниците на „Митници“ и НАП, шефката на Българската агенция за инвестиции, главният секретар на МВР и други висши фигури в полицията. И по всичко личи, че процесът няма да спре дотук. Кадровите рокади започнаха още от първия работен ден на служебните министри. С встъпването си в длъжност икономическият министър Кирил Петков освободи от длъжност първо шефа на Българската агенция по инвестиции Десислава Трифонова, а на нейно място бе сложен досегашният зам.-министър на икономиката Стамен Янев. Всъщност той се върна на стария си пост, който заемаше, преди да стане зам.-министър. Тази рокада не остана без реакция и Десислава Трифонова още на същия ден спретна шумен скандал. Тя определи освобождаване й като „чист реваншизъм“, а поведението на заелия поста й като „мутренско". Трифонова се похвали с перфектно свършената си работа за петте месеца в агенцията. Имала проекти за над 1 млрд. лева, но без привлечен нито един лев чужди инвестиции. Оказа се обаче, че тя няма да търси правата си в съда. И малко по-късно стана ясно, че от три години на Трифонова й се пази щат в Държавен фонд „Земеделие“ и тя мигновено бе върната на старото си работно място. Кирил Петков обяви, че рокадата се налага, защото Янев има опит в ръководенето на агенцията, което в ситуацията на криза е основно. Освен кадровите смени служебните министри започнаха с изваждането на скандални данни и назначаването на проверки. Така например Кирил Петков обяви, че държавната Българска банка за развитие е отпуснала близо

 един милиард лева на 8 частни компании

От тях половин милиард лева са дадени на 4 фирми, свързани с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, като най-големият отпуснат кредит е на стойност 118 млн. лева. Новият икономически министър заяви, че започва и проверка от специална комисия за публичен контрол на банката, за да бъде направена пълна ревизия. Часове след влизането си в сградата на ул. „Шести септември“, и служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков започна с рокадите, които предизвикаха коментари и полемика. Рашков освободи административния секретар на МВР Бойко Славчев. Служебният министър мотивира решението си с това, че Славчев вече има придобито право на пенсия. Фигурата на административния секретар на МВР бе въведена преди няколко години при големи промени в Закона за МВР. Оттогава този пост се заема от Славчев, който работеше и в БОРКОР.

В екипа на Бойко Рашков бяха назначени Емил Ганчев, Енчо Мирчев и Венцислав Катинов. Освободен от поста си бе и главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов. Като причина за уволнението му бяха обявени действията на полицията срещу демонстранти по време на антиправителствените протести през 2020 г. и случаите на полицейско насилие. Бойко Рашков също направи скандално откритие:

Службите са се самообезглавили“

Оказа се, че шефовете на специални служби в България са излезли в неплатен отпуск от май до септември. От справка, изпратена от вътрешното министерство, стана ясно, че ръководителите на Държавна агенция „Национална сигурност“ и Държавна агенция „Разузнаване“ Димитър Георгиев и Атанас Атанасов ползват дълъг неплатен отпуск. А в кратка почивка до 21 май е шефът на Държавна агенция „Технически операции“ Цветан Китов. Премиерът Стефан Янев покани шефовете в отпуск на среща, но все още не е ясно дали те ще се отзоват. Здравният министър д-р Стойчо Кацаров също смени заместниците в министерство. Новите ще са лекари, единият от които е шефът на COVID отделението в болница „Александровска“ д-р Тома Томов. Другите двама са колеги на Кацаров от 38-ото Народно събрание - д-р Димитър Петров и д-р Александър Златанов. Димитър Петров е бивш управител на Националната здравноосигурителна каса, а Александър Златанов е бивш директор на РЗИ за София-област и за Перник. И Кацаров успя да привлече вниманието още с първото си решение по същество – той смени приоритетите във ваксинационния план и сложи на първо място възрастните хора и хронично болните – етап, от който другите държави стартираха. Така хората над 60 години ще могат да се ваксинират при джипитата и в откритите места за имунизация от понеделник до четвъртък, а от петък до неделя – всички останали. Служебният финансов министър Асен Василев започна мандата си с гръм и трясък. Само за часове той уволни шефът на Агенция „Митници“ Георги Костов и шефката на НАП Галя Димитрова. За отстраняването на Костов Василев посочи като мотив доклада на ОЛАФ за нанесени сериозни щети на европейския бюджет. На неговото място министърът назначи Павел Тонев. Според Асен Василев досегашната шефка на НАП Галя Димитрова е трябвало да напусне поста си още след гафа с

огромния теч на данни

от данъчната агенция. На нейно място той назначи Румен Спецов. Новият шеф на НАП бе представен като висококвалифициран експерт с над 10 години опит в НАП, както и с експертиза в областта на данъчната политика и законодателство и защитата на националната сигурност. Освен всичко това той има и над 20-годишна кариера в бодибилдинга и много титли. Веднага след поемането на поста разследващ портал съобщи, че Румен Спецов е притежавал фирма, която след продажбата й става крупен длъжник за агенцията. Информацията се потвърди от Търговския регистър и от списъка на длъжниците на НАП. От агенцията потвърдиха данните, но уточниха, че бившето дружество на Спецов е натрупало дълга, след като той е излязъл от собствеността му. Василев си избра трима нови заместници - Ваня Стойнева, Виолета Лорер и Моника Димитрова-Бийчър. В социалното министерство служебният министър Гълъб Донев също включи три нови попълнени - Лазар Лазаров, Иван Кръстев и Надя Клисурска. Те ще са негови заместници. Донев също обяви решение още в първия си ден на власт, което не остана незабелязано – всички пенсионери ще продължат да получават по 50 лв. на месец към пенсиите си – практика, която въведе Бойко Борисов и с която предишното управление бе особено гордо.


Новите зам.-министри

Двама заместници ще има министърът на външните работи Светлан Стоев. Калин Анастасов бе главен секретар на министерството и посланик в Армения, а Василий Такев – за последно директор на дирекция във ведомството. Освободен е Милен Люцканов. Служебният министър на отбраната Георги Панайотов ще разчита на Пламен Йорданов и Александър Петков, те заемат постовете на Атанас Запрянов и Анатолий Величков. Пламен Йорданов през 2004 г. е назначен в Съвместното оперативно командване. До тази година заема експертни и ръководни длъжности в областта на командването и управлението на съвместните операции. Александър Петков е бил финансов мениджър в „НУРТС България“ и експерт по корпоративни финанси в „Български енергиен холдинг“. Новият министър на културата Велислав Минеков пък вместо двама ще има трима заместници. Проф. д-р Борислава Танева е с ресор „Сценични изкуства, художествено образование и авторско право“, Весела Кондакова - изпълнителен директор на Българска музикална асоциация, и историкът доц. д-р Пламен Славов, ресорите на които не са посочени. Освободени от поста бяха Амелия Гешева и Румен Димитров. С нови назначени заместници е и просветният министър Николай Денков - Мария Гайдарова, проф. Генка Петрова-Ташкова, проф. д-р Нели Косева и Евгения Пеева-Кирова. С трима нови заместници ще работи и служебният министър на околната среда Асен Личев - Емилия Тончева, Петър Димитров и Валерия Калчева-Бочукова. Рокади имаше и в министерствата на туризма, младежта и спорта, регионалното развитие и благоустройството, транспорта, информационните технологии и съобщенията, земеделието, храните и горите, правосъдието и енергетиката.