„Амейзин планет“

На осем километра южно от град Фетие в югозападната част на Турция се намират останките на около петстотин къщи, принадлежащи към процъфтяващата в миналото общност ливиси, състояща се предимно от гръцки православни християни. Ливиси, днес известен като Каяков, или Каменния град, вероятно е построен през ХVIII век на мястото на древния Лебесус.

Смята се, че той е изграден в район, където са избягали жителите на византийския остров Гемилер, за да се спасят от пиратите мародери. След като опустошително земетресение и пожар поразяват близкия Фетие, мнозина се преместват в Ливиси и градът нараства.

Според различни източници по време на златните му времена той има население от 10,000-20,000 души. Преди Първата световна война има много гръцки популации, живеещи мирно в цяла Западна Турция. Но когато войната започва, те изведнъж се оказват враг. В резултат стотици хиляди са избити по време на етническо прочистване. Някои от тях се спасяват в Гърция, други са насилствено депортирани.

Жителите на Ливиси са прогонени от домовете си и пеша стигат до новия си дом, който се намира на 220 км. Мнозина загиват по време на този преход. След поражението на Турция във войната и разпадането на Османската империя гърците нахлуват в страната, решени да си върнат земята. Следва тригодишна война, в която и двете страни избиват хора и опожаряват населени места.

В крайна сметка през 1923 г. е подписан мирен договор и двете страни стигат до споразумение за размяна на население. Над 1 млн. гръцки православни християни, живеещи в Турция, са върнати в Гърция. По подобен начин около 500,000 мюсюлмани напускат гръцките територии. По времето, когато войната приключва, Линиси вече е изоставен. Малкото останали семейства в него са депортирани. На мястото са заселени мюсюлмани, които обаче не харесват този хълмист и каменист град и го изоставят, търсейки живот в други региони.

През 1957 г. земетресение с магнитуд 7.1 нанася последен удар на Ливиси, след като унищожава повечето сгради в града. Днес преименуван на Каякой, той остава пуст, но е запазен като музей и исторически паметник. Турското правителство има планове да превърне част от него в туристическа атракция с хотели, магазини и други съоръжения.