сн. IMDB

Изглежда, филмите за афроамериканци са най-сериозните кандидати за следващите ,,Оскари". След като „The Butler" с Форест Уитъкър и Опра Уинфри вече беше обявен за фаворит и просълзи самия президент Обама, сега на небосклона се появи още един сериозен кандидат за най-престижните киностатуетки. „12 години робство" (,,12 Years a Slave") на британския режисьор Стив МакКуин беше приет превъзходно на започналия миналата седмица филмов фестивал в Торонто и в крайна сметка грабна голямата награда в неделя. На първата му прожекция в петък вечерта в залата можеха да се чуят сподавени стонове, тихи ридания, редици от напускащи зрители на най-бруталните моменти и дълги овации накрая, когато авторите се появиха на сцената. Още на излизане можеха да се чуят традиционните гръмки прогнози за неминуем ,,Оскар" за най-добър филм и най-добър режисьор, както и за най-добра главна роля на Чиуетел Еджиофор и поддържаща на Майкъл Фасбендер. Само че няма да е толкова изненадващо, ако в този случай те се сбъднат, при положение че фестивалът в Торонто е известен като един от няколкото „предвестници на "Оскарите" и най-редовно филми от програмата му впоследствие обират американските отличия.

Третият филм на Маккуин след „Hunger" (2008) и „Shame" (2011) е стриктна адаптация по автобиографията на Соломон Нортъп - афроамериканец, който живее спокойно със семейството си през 1841 г. в Ню Йорк. Той е образован и възпитан чернокож млад мъж, освен това и талантлив музикант. Една вечер е прилъган да гостува като артист в дома на двама бели, които го упояват и след като е жестоко пребит, се озовава далеч от дома за продан като роб. 12 години се труди на плантация в Луизиана.

Бенедикт Къмбърбач е в ролята на първия и по-толерантен собственик на Соломон, а вторият и далеч не така благосклонен е изигран от Майкъл Фасбендер. „12 години в робство" притежава доста от чертите на предишните филми на Маккуин (особено бруталното насилие), но тук техническата стилизация е оставена на заден план за сметка на историята и героя, който е много по-близък до зрителя от тези в споменатите два филма. Като цяло лентата е по-достъпна и непосредствена и успява да постигне печеливш микс между комерсиално и авторско кино.

След финалните надписи на прожекцията в Торонто Маккуин излезе на сцената с актьорите и екипа на филма, включително и Брад Пит, който го продуцира през своята компания ,,Plan B" и има епизодична роля на добронамерен дърводелец. Холивудската звезда с готовност обясни участието си в проекта: „Стив първи постави големия въпрос - защо няма повече филми за историята на робството в Америка? Явно трябваше британец да го зададе..." Резултатът е, че носителят на наградата на публиката в Торонто вече изглежда несъмнен, поне за тези, които изгледаха „12 години в робство". А историята на американските чернокожи явно ще е водеща и във вечерта на ,,Оскарите" през март догодина.

Най-добрата лента на кинофеста в Торонто се определя чрез гласуване от зрителите на форума, които имаха възможността за 11 дни да се запознаят с 366 филма от 70 страни, в това число 146 премиери.