Добринка Димова

Интернет приложение подпомага деца със специфични образователни потребности, и по-конкретно с дислексия. Хлапетата се обучават директно онлайн само с компютър и мишка. Разработен е тренинг за развиване на креативни умения и социализация на детето, както и за подготовката му за училище. Има обучителни и логически игри за подреждане на числа и изписване на буквите. Родителите пък могат да получат отговор на всички въпроси, свързани с потребностите на своя малчуган.

Проектът „Дислексия " - www.sopbg.org, е разработен от студента от Пловдивския университет Денислав Лефтеров, който в момента учи магистратура „Софтуерни технологии". Идеята му се родила още докато бил ученик в горнооряховското СОУ „Вичо Грънчаров", където имало 16 деца със симптоми на дислексия и други специфични образователни трудности. Започнал консултации с няколко ресурсни учители  и създал сайта. Той се оказал изключително полезен, защото всичките 16 деца преминали успешно обучение по методите, заложени в него. След това Денислав продължил да го развива, включвайки методики, уроци, игри и информация, свързана с обучението на децата с дислексия. Много му помогнала Станислава Кодева - ресурсен учител от Бургас, която предоставила голяма част от материалите. Създал фейсбук профил, страница и група на проекта и по този начин го разпространил в много градове на България. Получил хиляди отзиви от родители, учители и специалисти, свързани с обучението на деца със специфични образователни трудности. И в момента вече 4 хиляди души следят страницата във фейсбук.

Социално значимата разработка дори носи на Денислав наградата на Българската асоциация по информационни технологии през 2012 г., която му връчва лично президентът Росен Плевнелиев. Отличието го мотивира да продължи да развива и обогатява проекта така, че да стане част от сайта на всяко едно училище в страната. Сайтът дава възможност за връзка между родители, учители и специалисти в споделянето на опит и знания.

„Децата с дислексия, аутизъм, хиперактивност или дефицит на вниманието не се отличават интелектуално от останалите и не трябва да бъдат третирани като непълноценни или болни. Голяма част от тези деца могат да преодолеят състоянието си в рамките на година и половина и след това да бъдат пълноценни", категоричен е Лефтеров.

С помощта на преподаватели от Пловдивския университет успява да патентова портала и да защити марката. „Състоянията на специфичните образователни потребности са над хиляда. Те се проявяват по различен начин - в говора, слуха, в самото възприемане на детето. Няма как да се диагностицира онлайн. Но родител, който няма понятие какво е специфична образователна потребност, може да се ориентира, като се запознае с общата симптоматика и направи тест с няколко въпроса", обяснява Денислав.

Следващото предизвикателство пред него е заедно със Станислава Кодева да направят т. нар. интерактивна стая. Първо в Бургас, а след това и в други големи градове, включително и Пловдив. „Това ще е нещо като занималня. С децата ще работят специалисти, а в помещението ще има специализирани пособия - играчки, така че малчуганите по-лесно ще се социализират", обяснява студентът.