В събота в Чикаго приключи 14-о издание на фолклорния фестивал „Верея“. Тази година участие в празника на българските народни танци, песни и музика взеха 43 състава от САЩ и Канада.
На сцената в зала на Forest View Educational Center в Арлингтън Хайт излязоха около 500 танцьори. За първи път участие взеха четири фолклорни формации – „Родина“ и „Изворче“ от канадската столица Отава, „Жарава“ от американската столица Вашингтон и фолклорният състав към училище „Хан Аспарух“ в Калифорния, каза пред BG VOICE основателят на фестивала Константин Маринов. Тази година гост-участник във фестивала беше ансамбъл „Българче“, създаден от банатски българи от с. Винга, Румъния.
„Най-младият ръководител на състав, участник във фестивала, беше Кристиян Куртев от българско училище „Хан Аспарух“, Съни Вейл, Калифорния. Християн сам беше направил хореографията на своя ансамбъл“, написа във Facebook страницата на Генералното консулство в Чикаго генералният консул Светослав Станков, който беше специален гост на събитието. Той отправи поздравления към всички участници и най-вече към Константин Маринов, идеолог и главен организатор на фестивал „Верея“. „Българският народен танц е колективен израз на любовта към родните традиции и универсален символ на българската идентичност“, коментира Станков.
Тази година
фестивалът продължи три дни
Събитието започна с представяне на книгата на Даниела Иванова-Найберг „Хореографът – културен герой“ в Център „Малката България“. По време на срещата имаше и разговор за хореографското изкуство с доц. Георги Гаров. По време на тридневния фестивал за първи път беше изложена и експозиция на BG Craft Gallery от специално изработени за събитието дърворезба и картини.
„Мили приятели, фестивал „Верея“ завърши, но емоцията, приятелствата, танците и изживяването – никога. Благодаря на всички, които помогнаха това да се случи“, написа и организаторът Константин Маринов след края на фестивала.
Той съобщи и датите за следващото издание на „Верея“ – на 24–27 април 2025 г.