В нито един член от договора между Северна Македония и България не се казва, че трябва да променим Конституцията, заяви президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова в предаването "Само интервю".
Силяновска отново коментира своята клетва при встъпването си в длъжност, на която не използва конституционното име на страната, което беше нарушение на Преспанското споразумение с Гърция.
"Името е най-големият знак за идентичност и то излезе от мен. Знам какво е правилно, но когато се пее химнът, хората плачат, държат ръце над сърцата си. Нещо подобно е и с името. Не разбирам как някои хора не осъзнават, че при някои неща не можеш да бъдеш рационален, има някаква неразрушима връзка между сърцето и разума и аз го произнасям. Не искам да дразня никого, това е част от моя хабитус. Ако в продължение на 60 години винаги е било Република Македония, това е, не че съм злопаметна, държах се по сократовски", каза президентът на РСМ.
"В Изборния кодекс името не е променено, там пише Република Македония. Исках да покажа, че прилагателното е прилагателно и че същественото е Македония. Исках да се придържам към Преспанското споразумение, чийто член 7, алинея 3 обяснява кога може да се използва името Македония и тогава прилагателното също е логично. Може би за това допринесе фактът, че председателят на парламента използва термина Северна 25 пъти за по-малко от няколко минути", подчерта държавният глава.
Тя не пропусна да коментира и Договорът за приятелство и добросъседство между РСМ и България, както и Френското предложение, според което Скопие трябва да включи българите в конституцията на страната, за да започне преговори с ЕС.
"Сега трябва да променим Конституцията, за да започнем преговори с ЕС. В нито един член от договора с България не се казва, че трябва да променим Конституцията. Казах на Макрон, че философската му теза за ЕС е необикновена, но философията не може да бъде без принципи и ценности. В самите споразумения ЕС е предвидил санкции, ако някой член наруши основните ценности и принципи. Без фундаментални ценности няма ЕС като философия на демокрацията“, подчерта Силяноска.