Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че реакцията на Румен Радев, който свика среща с шефовете на спецслужбите за мерки за защита на правата на сънародниците ни извън България, които са изложени на нападения заради своето самосъзнание, противоречи на основния принцип в международната политика - за ненамеса във вътрешните работa.
Премиерът на Северна Македония Зоран Заев също коментира свиканата от Радев среща на шефовете на службите за сигурност с цел защита правата на гражданите от диаспората, премиерът на Северна Македония коментира: "На разположение сме да отговорим на всички въпроси".
"Изпращам силно послание до съседна България да бъдем внимателни, защото винаги сме съумявали да даваме отговор на всяка тяхна загриженост. Да не се поддаваме на каквито и да са провокации. Ние сме страна членка на НАТО, не трябва да ни се пращат разузнавателни служби. Правата на гражданите са свещени. Надявам се, че това е било информационна среща, защото е недопустима намеса на една държава в друга държава, това е предвидено и в Договора за добросъседство", каза още Заев.
Пендаровски пък допълни, че за тях е необичайно и със сигурност извън вътрешните процедури на Алианса президент на държава-членка на НАТО да призове службите си за сигурност да реагират на предполагаеми нарушения на правата на гражданите в друга държава-членка на НАТО.
От кабинета на северномакедонския президент обясниха, че той не е получавал каквато и да е информация от компетентните институции за нарушаване на човешките права и свободи на македонските граждани, само защото са декларирали етническата си принадлежност.
„Като страна-кандидатка за членство в ЕС, ние сме под редовен мониторинг от Брюксел от години, но такива случаи не са регистрирани в последния годишен доклад на ЕС за напредъка", се казва в съобщението.
Срещата се състоя поради зачестилите случаи на нарушаване на правата на македонски граждани само поради това, че се самоопределят като етнически българи, съобщи кабинетът на българският държавен глава.
"Правата на никого в Република Северна Македония не са нарушени, включително на гражданите, които се определят като българи", заяви още Заев.
"Въпреки че в конституцията нямаме етническа принадлежност "българи", при преброяването всеки може да се определи, тъй като въпросът гласи "Към коя етническа общност принадлежите?". Ние сме мултиетническа общност, зачитаме правата на всички общности в страната, дори на най-малките", добави той.
Заев съобщи, че се водят разговори за промяна на името на управляващия СДСМ - Социалдемократически съюз на Македония, в съответствие с Преспанския договор с Гърция, съобщават още македонските сайтове. Това ще стане на предстоящите конгреси на партията. Една от идеите е за името Социалдемократи от Северна Македония.
"Има и други идеи, започнахме дебатите открито и прозрачно, защото призоваваме всички да постъпват в съответствие с конституцията и законите и ние, разбира се, трябва да бъдем пример за това", каза Зоран Заев, който е и част от ССМ.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.