Пролетта е сезонът на разсъбличането - не само на тялото, но и на... лицето. Как да не изглеждаме като „току-що извадени от фризера“ - бледи и със сенки под очите, след дългите зимни месеци, в които по-често сме били вкъщи? Да сме по-свежи и секси като излъчване?
Голяма грешка е да наплескаме бледото си лице с прекалено много грим. Ефектът е обратен - изглеждаме гротескно. Според Магдалена Бояджиева, гримьор на номинирания за „Оскар“ тази година филм „Човекът, който не можеше повече да мълчи“, умело нанесеният грим може да изразява състояние - да изглеждаме уморени, или точно обратното - свежи и енергични. Пред BG VOICE Магдалена подчерта, че така актуалният макияж nude (от „голо“), при който все едно сме почти без грим, изисква дори повече усилия.
Не е необходимо обаче да сме професионални гримьори, за да си придадем свежест на излъчването чрез грима.
Хайлайтърът като откритие.
Вече има достатъчно фини като покритие фон дьо тен и пудра, от които лицето не изглежда като гримирано. Прекалено ярките червило и руж не правят лицето по-свежо. Тук на сцената излиза хайлайтърът - абсолютният хит напоследък. Нанася се като последна стъпка в гримирането, а основният му ефект е да изсветли конкретни части от лицето. Качественият хайлайтър прави кожата естествено сияйна, но не и блестяща.
Има различни видове хайлайтър: течен (кремообразен), стик (компактен и удобен за носене), пудра (има „сух” ефект и се прелива чудесно с ружа върху скулите, брадичката, а понякога и върху клепачите). Има и хайлайтинг моливи - за подчертаване на детайли.
Без ярки и перлени сенки.
Ако сме избрали nude - грима, „все едно сме без грим“, по-добре е сенките да са в приглушени пастелни нюанси. Пробваме как ни стоят различни цветови оттенъци и избираме - внимание! - тези, които подхождат не на тоалета, а на цвета на лицето ни, или с тон-два по-тъмни.
Забравяме за плътната очна линия.
Погрешно е да смятаме, че ако подчертаваме очите си с дебела очна линия, те ще изглеждат по-големи и изразителни. Избираме молив с тънък писец и прокарваме тънка линия много близо до основата на миглите. Спиралата за мигли заслужава специално внимание. Тя всъщност подчертава очите, като прави миглите по-дълги и плътни. Неслучайно дами, които избират грима nude за всекидневието си, споделят, че носят в чантата си само спирала за мигли и гланц за устни.
Акцентираме върху една зона - очи или устни.
Ако очите са големи и красиви, подчертаваме тях, а на скулите и устните нанасяме по-незабележими руж и червило. За пролетта много актуални са течното червило и вазелинът, от които устните изглеждат свежи и сочни. Азбучна истина е, че именно с подчертаването на един детайл от лицето се открояваме в тълпата, а не, като изрисуваме цялото си лице като за бал с маски.

Носим винаги гланц и вазелин за устни.
При сполучлив цвят на червилото и гланца, устните наистина може да изглеждат по-пухкави и сочни. Забравяме за тъмните тонове червило, молив за устни и гланц, избираме цвят, с не повече от 2 тона по-тъмен от естествения цвят на устните ни.
Ружът - незабележим.
Използваме приглушени тонове и го нанасяме с възможно най-дебелата четка - ефектът е освежаващ като при лифтинг. А новината е, че хайлайтърът все повече измества тотално ружа.

Веждите – нито много тънки, нито обрасли.
Поддържаме ги в естествен вид като дъга. Ако сме прекалили с епилирането, оформяме ги с молив в цвят, възможно най-близък до цвета на веждите, но пестеливо, така, че да не личи.
Веднъж седмично епилираме зоните по лицето.
Вече има много начини това да става бързо и безболезнено. Ако ни е трудно да изберем своята тоналност и най-подходящия за нас грим, отиваме при професионален гримьор и внимателно проследяваме какво прави той върху лицето ни.