Превръщането на самолет 747, собственост на Катар, в нов Air Force One за президента Доналд Тръмп ще включва инсталирането на множество свръхсекретни системи, ще струва над 1 милиард долара и ще отнеме години. Това обясниха трима авиационни експерти пред NBC News. 

Те заявиха, че приемането на 13-годишния самолет вероятно ще струва на американските данъкоплатци стотици милиони долари с течение на времето, като отбелязаха, че обновяването на самолета ще надхвърли сегашната му стойност от 400 млн. долара. Освен това проектът може да не бъде завършен до края на мандата на Тръмп през 2029 г., когато се очаква самолетът да бъде предаден на фондацията на президентската библиотека на Тръмп.

Ричард Абулафия, анализатор и консултант по търговска и военна авиация, заяви, че според него превръщането на катарския самолет в Air Force One ще струва милиарди и ще отнеме години. 

„Вземате самолет 747, разглобявате го, сглобявате го отново и след това го вдигате на много високо ниво. Това трябва да се случи“, каза Абулафия, управляващ директор в консултантската фирма AeroDynamic Advisory.

Експертите в областта на авиацията наричат Air Force One най-сложния самолет на планетата. Самолетът е предназначен да служи като сигурен комуникационен център в небето - включително за командване и контрол на ядрените оръжия - и да позволява на президента да издава заповеди до военните и правителствените агенции в случай на война или друга извънредна ситуация. 

Експертите заявиха, че идеята няма никакъв финансов или практически смисъл, като се има предвид, че Боинг вече е навлязъл в многогодишни усилия за преоборудване на два самолета 747, които да заменят сегашните самолети Air Force One. Те заявиха, че договорът за обновяване на катарския 747 вероятно ще бъде възложен на Боинг в качеството му на оригинален производител.

„Тъй като също така разглобявате и сглобявате самолета от съображения за сигурност, вероятно ще се обърнете към хората, които го познават по-добре“, каза Абулафия. „Ако трябва да разглобите самолета на части, това е по-скоро работа за Боинг.“

Част от работата може да бъде извършена от L3 Harris, която е специализирана в този вид дейности. Работата вероятно ще бъде извършена в Грийнвил, Тексас. 

Разглобяване, част по част 

Катарският самолет ще трябва да бъде ефективно разглобен, част по част, за да се гарантира, че няма подслушвателни устройства, шпионски софтуер или други уязвимости в сигурността, които биха позволили на чужди сили да подслушват президентския самолет.

След това той ще трябва да бъде оборудван със скъпоструващи и сложни системи за защитени правителствени комуникации, зареждане с гориво във въздуха, противоракетна отбрана, противодействие на електронното заглушаване и защита срещу електромагнитни импулси. Вероятно ще се наложи да се добавят помещения за медицинския персонал на Белия дом и тайните служби.

Инсталирането на новите системи би могло да доведе до удължаване на проекта до 2030 г., според Абулафия, който заяви, че само оборудването на самолета с възможност за зареждане с гориво във въздуха би отнело „изключително много време“. 

Белият дом заяви, че самолетът ще бъде предаден на фондацията на президентската библиотека на Тръмп до края на мандата му, през януари 2029 г. Това вероятно ще изисква премахването на цялото чувствително правителствено оборудване, инсталирано на самолета.

Тръмп би могъл да пренебрегне действащите правила за сигурност на ВВС, но обикновено служителите, работещи по президентски самолети или подобни чувствителни проекти, се нуждаят от разрешение за достъп до информация от високо ниво, известно като разрешение „Янки Уайт“, според член на индустрията, който е помолил да не бъде назоваван. В миналото Боинг е имал трудности с намирането на достатъчно работници с необходимите разрешения за достъп до класифицирана информация, за да вършат тази работа.

Истинско облекчение за Боинг

През 2018 г. ВВС сключиха договор с Боинг за преоборудване на два самолета 747, които евентуално да служат като нови самолети Air Force One, за 3,9 млрд. долара. През 2019 г. Пентагонът изчисли, че общата прогнозна стойност на построяването, оборудването и тестването на самолетите ще бъде по-висока - около 5,3 млрд. долара. 

Проектът е съпътстван от закъснения и превишаване на разходите. Самолетите трябваше да бъдат готови до миналата година, но може да бъдат доставени едва през 2029 г. 

По време на изслушване в Конгреса на 8 май Дарлин Костело, главен заместник-помощник-секретар на ВВС по придобиванията, технологиите и логистиката, заяви пред законодателите, че новите самолети могат да бъдат готови до 2027 г., като се намалят някои от изискванията към тях. 

През 2022 г. тогавашният главен изпълнителен директор на Боинг Дейв Калхун предположи, че фирмата не е трябвало да приема условията на администрацията на Тръмп през 2018 г. за новия Air Force One.

За Боинг преустройството на катарския самолет по нов договор може да бъде добра новина, тъй като е загубил пари по договора с фиксирани разходи, с който се е съгласил по време на първия мандат на Тръмп, тъй като е трябвало да поеме големи преразходи, каза Абулафия.

 „Това би било истинско облекчение за Боинг“, каза той.