"Европа е във война. За съжаление тя дойде обратно на нашия континент, война, която сме очаквали, че ще бъде само в историята. За съжаление Путин е имал стратегия доста по-рано. Купувайки газовите хранилища в Германия, той източва нивата на газа в Западна Европа до много ниски нива. "Газпром" контролира немските газохранилища и контролира общата цена в Европа", заяви премиерът Кирил Петков по време на срещата на властта с бизнеса.
Той подчерта, че война означава 636 цивилни убити, означава 46 убити деца, между 6000 и 8000 украински воении и 11 000 руски момчета, като в България влизат 70 000 бегълци от войната.
"До този момент се говори за енергийната, газова криза, това също са измерения на войната. Това не са отделни кризи. Газът от 5,26 миналия юни сега е 114 за мегамат час. Цената на тока е 600 лева или 300 евро на мегаватчас, заяви той.
30% от енергетиката ни е свързана с Русия, а останалите са с локални източници, които са противопоказни със зелената сделка, добави Петков.
"Това, което се случва в България, се случва във всяка една от останалите страни членки на Европейския съюз. Когато икономиката ни е натегната заради добро стратегическо паниране от страна на Русия, ние трябва да кажем кои са нашите ценности. Единият вариант е да се крием в тревата и да кажем: "дано тази буря мине покрай нас". Другият вариант е да кажем "не - омръзна ни България да не може да решава собствената си съдба и да няма глас, винаги Великите сили да решават нещо за нас". Ние имаме собствен глас", каза премиерът.
Хибридните атаки не са мираж
Хибридните атаки не са някакъв мираж. Има сериозни инвестиции в съобщения и новини, които непрекъснато се опитват да разклатят, не само в България, но и в Европа и по целия Източен фланг, подчерта Петков.
"Това, което се случи на Шипка – може би е случайност, но на 1 март "Възраждане" имаше двучасова среща с Митрофанова (посланика на Руската федерация в България - б. р.) За какво си говореха – за култура, за Пушкин", попита риторично премиерът.
Той подчерта, че отивайки на паметника имаше тълпа от 2000 души, не за да хвърлят топки, а за да сигурни, че българското правителство няма да поднесе букети на Паметника на Шипка, като нас не ни беше страх.
"Трябва да разграничим нашата привързаност към Русия – на база култура, приятелство и пропаганда през годините. Имам много приятели в Москва и на много места в Русия. Това не е същото с режима на Путин. Затова исках да коленича на Шипка, защото руски войни са оставили своите кости там", подчерта министър-председателят.
"Аз много обичам руско изкуство и култура, но това не може да е под една шапка - имам приятели в Русия, аз трябва да подкрепям Путин, това не трябва да е така". Приоритет ни е борбата с "хибридките". Тук един славянски народ убива в братоубийствена война друг славянски народ. Това ни дава възможност да помислим повече за България, допълни още той.
Той даде пример с Молдова, че те се страхуват колко ще прелети над главите им. "Това ни дава възможност да разберем какво е НАТО и какво е да сме част от ЕС. Именно това трябва да оценяваме какво имаме".
Според него трябва да се започне голям дебат, който не е бил провеждан 70 години - какво е да си българин, какво е нашето отношение към Русия.
По думите му България може да е приятелски народ на Русия, без да приема диктатурата, режима и войната.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.