Конституционните промени са нещо, което е задължение на страната ни в частта за присъединяване към Европейския съюз и за мен беше очаквано кои партии ще участват и кои не в работната група, сформирана в Министерството на правосъдието, заяви министър-председателят на РС Македония Димитър Ковачевски.
Той коментира как ще функционират работните групи в Министерството на правосъдието, където опозиционните партии отказаха участие.
"В страната имаме две групи. Първата са политическите партии, които подкрепят РСМ, членка на НАТО и ЕС. Имаме втора група политически партии, водени от "Левицата" и техния заложник ВМРО-ДПМНЕ, които са против членството на страната в НАТО и ЕС. Днешната опозиция не гласува за нито едно от решенията за НАТО. Те дори не гласуваха за споразумението с Фронтекс, където за първи път македонският език е част от споразумение, в което са изброени всички останали езици на страните членки на ЕС", каза Ковачевски.
Той добави, че подобряването на стандарта на живот, издигането на демократични институции на по-високо ниво, членството в ЕС, не могат да бъдат заложници на кариерата на един човек, а са задължение на всички народни представители в парламента. да взема решения, които ще осигурят европейското бъдеще на настоящите и на бъдещите поколения.
"След като промените бъдат направени в комисията към Министерството на правосъдието, те ще бъдат дадени на обществено обсъждане пред академичната общност, пред неправителствения сектор, бизнеса, медиите, за запознаване на гражданите и след това в парламента. Процедурата ще започне в събранието, където има конституционна комисия и преминава през процедурите, които се прилагат за конституционни промени", обясни премиерът.