Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изпреварващо – без да има взето решение от правителството за това, реши да обяви в четвъртък, че политиците от управляващите партии се били разбрали "другата седмица, понеделник-вторник, миньорите да бъдат подкрепени със 160 млн. лв., за да не фалират ТЕЦ "Марица изток 2" и мините". Думите на Борисов дойдоха, докато обясняваше пред журналисти новото виждане на ГЕРБ и ДПС за предстоящата ротация на премиерите и колко добре си говорят лидерите на партиите от некоалицията.
Той даде за пример как в сряда, рано сутринта, се е видял с премиера Николай Денков, съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, с които са обсъдили какво може да се направи за протестиращите земеделски производители. Тема на разговора е бил и въпроса за държавните ТЕЦ и мини и се се стигнало до разбирателството за 160-те милона лева.
"След това извиках и кмета на Стара Загора Живко Тодоров, за да предаде на хората, че мислим по въпроса", каза Бойко Борисов.
Попитан откъде ще бъдат осигурени обявените от него средства, той заяви, че министърът на финансите Асен Василев отговаря за висока събираемост на данъците.
По информация на Mediapool идеята по-скоро е да се осигурят държавни пари за по-ранна рекултивация на табаните на държавното предприятие "Мини Марица Изток" като към тези дейности се пренасочат сегашни работници, както и за подготовка на индустриални проекти. Принципно финансиране за подобни проекти има заложено във Фонда за справедлив преход, но териториалните планове на трите въглищни региона – Стара Загора, Кюстендил и Перник, чиято цел е именно отпушването на тези средства, бяха внесени едва преди три месеца за одобрение в Брюксел. Докато реално парите пристигнат, ще отнеме време.
Затова се обмисля създаването на буферен фонд, който да поеме финансирането на тези дейности, които ще осигурят ускорената трансформация на въглищните терени, както и работа и заплати на заетите в държавните мини, а на следващ етап – вероятно и от ТЕЦ "Марица Изток 3". Държавната електроцентрала работи все по-малко, откакто цените на електроенергията на свободния пазар се върнаха на средни нива между 160 и 210 лв./МВтч в последните месеци. Причината е, че себестойността на нейната енергия я прави непродаваема и мощността работи на около една трета. За търговците излиза по-евтино да внасят от съседни държави, вместо да купуват скъпия въглищен ток, колкото и политиците да недоволстват, че страната ни от нетен износител на електроенергия става нетен вносител. Така държавната ТЕЦ работи основно за регулирания пазар на ток за домакинствата, което допринася за ръста на цените за бита.
Спадналото производство на ток от държавната ТЕЦ означава по-малко закупени въглища от държавните мини и съответно намаляване на добива им.
Положението за ТЕЦ "Марица Изток 2" и останалите въглищни електроцентрали ще се влошава все повече, което и налага структурирането на някакъв гъвкав фонд.
Все още вариантите се обмислят, обаче Борисов бърза да обяви загрижеността за миньорите и дори конкретна сума.