Очевидно е, че ще трябва да се обърнем към „Газпром“, неизбежно е, за да излезем от кризата. Думите на енергийния министър в служебното правителство Росен Христов предизвикаха истинска буря от емоции сред политическия ни елит. Как обаче се стигна до подобно решение?

В последния възможен момент България осигури доставка на втечнен газ от Съединените щати. Проблемът - има само един слот за разтоварване, в съседна Турция, което означава, че доставката ще бъде само от един танкер. Или с други думи - газ ще има до средата на октомври. Причината за това отново е цената за наем на слотове. Дни преди да сдаде властта, Кирил Петков обяви офертата на компанията „Шиниър“ - за доставка на 7 танкера, три до края на тази година и още 4 за първите месеци на следващата, като уточни, че ако служебното правителство намери по-добри оферти, може да откаже тази за танкерите. Предизборен дебат: Има „Газпром“, няма „Газпром“

От седем договорени, идва един...

„За ноември и декември не можахме да намерим слотове за втечнен газ на икономически изгодна цена“, призна министър Христов. Енергийният министър предупреди, че преговорите с „Газпром“ ще бъдат изключително трудни, като за това хвърли вината върху кабинета „Петков“. По думите му предишното правителство е направило почти невъзможни преговорите с руската компания и е напрегнало отношенията с Русия до краен предел. „Изгонихме всички дипломати, прекратихме всякаква комуникация, така че ситуацията изобщо не е розова“, каза той. Изявлението на министър Христов след заседанието на кризисния щаб по енергетика стана повод за истински предизборен дебат сред партиите, близо месец и половина преди парламентарните избори.

„За“ или „против“ „Газпром"?

„Продължаваме промяната“ са категорични - никога не са затваряли вратата към „Газпром“.

Предизборен дебат: Има „Газпром“, няма „Газпром“

„Разговори с „Газпром Експорт“ са водени нееднократно и от предишния кабинет, но това не даде резултат. Най-вероятно няма да даде резултат и сега, а зимният сезон предстои“, заяви Радослав Рибарски от ПП. „При наличието на свободен капацитет за разтоварване за нас остава загадка защо договорените количества газ от САЩ бяха отказани. Отказът от договорени количества за нас би означавал, че газовите нужди за есента и зимата са обезпечени, но от Росен Христов разбираме, че това не е така, а България е тласната към това отново да преговаря с „Газпром“, които едностранно нарушиха действащия си договор с нашата страна“, допълни той.

„Демократична България“ дори обявиха протест срещу преговорите с „Газпром“. „Лъжа е, че газът от „Газпром“ ще бъде евтин. Лъжа е, че той е сигурен - Кремъл го спира и намалява и в момента на редица европейски страни. Лъжа е, че въпросът за руския газ е само икономически - той е оръжието на Путинова Русия да подчинява Европа. Служебното правителство продава България, като неотклонно се опитва да върне страната в зависимост от Кремъл. България не може да си позволи да се обвързва с основното геополитическо оръжие на имперския режим на Путин“, се казва в призива на ДБ.

Браво, другари!

По този начин лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов иронизира позицията на „Демократична България“ срещу преговорите с руската компания. „Винаги съм се обръщал към колегите от другите партии – да приемем проектозакон за 100% диверсификация и срещу „Газпром“. Защо колегите от ДБ чак сега се решиха така за „Газпром"? Приветстваме ги, че след няколко месеца разбраха за какво става въпрос. Защо колегите от ДБ рязко спряха да говорят за „Лукойл“ – руската газ е лоша, а руският петрол е страхотен? Радвам се, че днес ни подкрепят за „Газпром“, но нека да включват в декларациите си и „Лукойл“. Къде е решението на Министерски съвет, с което те имат капацитет да докарат 7 танкера? Резервираха ли те, както казва Кирил Петков, „паркинг“? Нали казвахте, че служебният кабинет трябва да организира само избори? Но им оставяте най-важното нещо в държавата в момента да го правят те“, обяви Борисов. Изненадващо или не, БСП застанаха твърдо „За“ позицията на Росен Христов, въпреки че социалистите водят открита война срещу служебния кабинет още от неговото назначаване.

Предизборен дебат: Има „Газпром“, няма „Газпром“

„Още през месец април предвидихме задаващата се криза с доставките на газ и последиците от нея. Тогава заявихме ясна позиция, която последователно поддържаме и днес: трябва да се възстановят преговорите с „Газпром“. Трябва да гарантираме стабилност, сигурност и предвидимост на икономиката и хората. Ние сме за диверсификация на доставките на природен газ, но на този етап те не осигуряват нужните количества и са прекалено скъпи за българската икономика и домакинствата. Загрижени сме за 28 000 български фирми, които използват газ, за 250 000 работници в тях, които могат да загубят работа, и за топлофикациите, които трябва да осигурят топлина за семействата през зимата. Водени от българския интерес, считаме, че трябва да се търсят всички възможности, включително доставки от „Газпром“, така, както направиха редица европейски държави“, се казва в декларацията на БСП. Не „Газпром“, а

България е несигурен партньор

Това е мнението на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов. „Предишните управляващи скъсаха отношенията с Русия и извършиха терористичен акт. Не виждам как сега тези хора искат да се преговаря с „Газпром“. Според мен трябва да започнем веднага преговори, за да осигурим договор и за след 1 януари 2023 година, но не мисля, че руската страна ще преглътне обидата, която им нанесохме. „Газпром“ е надежден доставчик на газ. Тяхното решение дойде като отговор на наложените санкции от Европейския съюз, от който част е и България. Ние предупредихме за това още февруари месец. България е несигурен партньор, не „Газпром““, каза Костадинов. По всяка вероятност преговори с „Газпром“ ще има, но ще дадат ли резултат, не е ясно. Кризисният щаб ще търси и други решения, като едното от тях е подновяването на преговорите с Азербайджан за по-голяма доставка на „синьо гориво“.