Те са имали пълен с премеждия живот, някои са използвали безскрупулни практики, други са предавали информация или са пренасяли секретни пратки по целия свят. Едни са били вербувани от МИ-6, втори от ЦРУ, трети са били двойни агенти. Общото между тях е, че след края на мисиите си те се отдават на литературата и стават едни от най-известните писатели на шпионски романи.
Джон льо Каре
Джон льо Каре е пример за перфектно подготвения шпионин. Характерът на родения през 1931 г. Дейвид Корнуел е кален в трудно детство, а познанията му са шлифовани в Берн и Оксфорд. Корнуел говори два езика и е преподавател в колежа „Итън“ в продължение на две години, а междувременно е вербуван от службите и бива запознат с широка палитра от шпионски дейности в разгара на Студената война. Безскрупулните практики и директният му опит с горчивата реалност на разузнавача, в съчетание с проницателния му прочит на историите, с които се сблъсква в архивите на британското посолство в Бон, се оказват плодотворна почва за знаменита литературна дейност, разказва webcafe. Тя започва през 1962 г. и разцъфтява, след като разузнавачът Корнуел е разкрит и напуска службите, но на сцената в пълния си блясък излиза Джон льо Каре - автор на „Шпионинът, който дойде от студа“, „Дама, поп, асо, шпионин“, „Вечният градинар“, „Най-търсеният човек“ и други 21 успешни романа. Льо Каре вероятно е и единственият чистокръвен британски джентълмен, който е отказвал орден от кралицата.
Фредерик Форсайт
В продължение на дълги години Форсайт е подозиран, че познава твърде добре обстановката на тихия фронт, макар и да не е бил лично там. Истината е, че по време на гражданската война в Нигерия (1967-1970) той предава огромно количество информация на британските тайни служби. Те искат да узнаят повече за ситуацията на място, а работата на журналиста му дава перфектното прикритие и неговата работа е оценена, където трябва. В следващите десетина години той остава в служба на кралицата за различни малки мисии като събиране на информация и пренасяне на секретни пратки от различни точки на света. Фредерик Форсайт сам е потвърждавал всичко това и често е допълвал, че никога не е получил и пени за тази своя дейност. Първата книга на писателя е посветена на въпросната гражданска война в Нигерия, но неговото второ произведение му носи голямата слава. През 1971 г. излиза „Денят на Чакала“, който става световен бестселър с екранизация през 1973 г., както и още една през 1997 г. с участието на Ричард Гиър и Брус Уилис. Форсайт има дълга и плодотворна кариера, а общо над 70 млн. бройки от книгите му са били продадени по света.
Иън Флеминг
Флеминг е роден в богато семейство през 1908 г., но кариерата му не започва добре, защото той се проваля на изпита за британското външно министерство. Комбинацията от връзки и късмет му помагат да не се озове на фронта през Втората световна война и вместо това той получава служба на висок административен пост във военноморското разузнаване. В новото си амплоа Флеминг демонстрира размах и въображение, които му печелят кредит на доверие, и той постепенно е включен в разработването на шпионски планове и операции. Бъдещият писател очевидно се справя добре, защото през 1941 г. е част от британския екип, който помага за създаването на разузнавателната мрежа, която впоследствие ще прерасне в ЦРУ. След края на Студената война Иън Флеминг се заселва за постоянно в Ямайка и през 1953 г. пише книга на име „Казино Роял". Героят в творбата е наречен на орнитолога Джеймс Бонд, който пък е автор на книгата „Птиците на Западните Индии“, намираща се в библиотеката на Флеминг. Авторът твърди, че просто е търсил повече от обикновено име за своя персонаж, а иронията на съдбата е такава, че години по-късно това име остава емблематично.
Роалд Дал
Роденият през 1916 г. Роалд Дал е ветеран от британските военновъздушни сили, който е назначен в посолството във Вашингтон след края на Втората световна война. Там той е вербуван от канадския топшпионин Уилям Стивънсън и започва да предава информация до службите и премиера на Великобритания Уинстън Чърчил относно настроенията в американската столица. Според някои сведения в този период той се забърква в редица афери, докато разузнава какви са политическите нагласи на най-влиятелните жени в САЩ по онова време. Дал пише още по време на войната, но по-късното му творчество се сдобива с истинска популярност с книги като „Чарли и шоколадовата фабрика“, „Вълшебният пръст“ и „Матилда". Произведенията за деца правят Роалд Дал един от най-добре продаваните автори в историята, но ние ви препоръчваме и неговите по-мрачни истории за възрастни, изпълнени с неочаквани обрати.
Греъм Грийн
Роден през 1904 г., Греъм Грийн е вече известен писател, когато е вербуван в разузнаването. Той е убеден от своята сестра Елизабет да се включи в редиците на МИ-6 в Сиера Леоне, а славата му на известен пътешественик и автор е неговото идеално прикритие. Любопитен факт е, че по време на африканската си мисия Грийн е подчинен на Ким Филби, който по-късно е разкрит като един от най-големите съветски шпиони на Запад през Студената война. След като напуска официално службите през 1944 г., Грийн продължава да събира информация за тях от различни точки по света. Известно е,че през зимата на 1957 г. той участва в доставка на дрехи за бойците на Кастро по време на революцията в Куба. Първата успешна книга на Греъм Грийн е „Влак за Истанбул“ от 1932 г., но писателят стъпва на своя литературен връх шест години по-късно, когато издава „Силата и славата“.