Челси е във финансова криза и спешна нужда от нов собственик, но това не е за първи път. На 2 април 1982 г. прочутият бизнесмен и футболен ръководител Кен Бейтс тъкмо е купил лондонския клуб за един паунд. Толкова струват "сините" тогава, затънали в дългове и финансов безпорядък.
Преди 40 години столичани са във втора дивизия и в края на сезона завършва 12-ти - изравнен антирекорд в историята на клуба, създаден през 1905 година.
В продължение на 21 години Бейтс управлява противоречиво на "Стамфорд Бридж", но успява да изправи Челси на крака, преди да го продаде на Роман Абрамович за 140 млн. паунда.
Когато руснакът пристига и започва да изсипва милионите си, "сините" вече са сред силните отбори в Англия, редовен участник в евротурнирите и стадионът е модернизиран. Чуждестранни звезди са направили отбра далеч по-атрактивен и модерно играещ.
Разпалените от Кен Бейтс скандали не са малко и един от най-сериозните е идеята му да постави електрическа ограда на стадиона, за да реши проблемите с насилието на трибуните и зачестилите нахлувания на терена.
"Който докосне оградата, ще бъде принуден веднага да я пусне и ще падне от 5 метра", заплашва собственикът, а противниците на идеята се възмущават от начина, по който третира публиката.
Предвидено е оградата да бъде включена за домакинство срещу Тотнъм през април 1985 година, но властите се намесват и не позволяват употребата й. Впоследствие тя е премахната няколко месеца по-късно, без нито веднъж да бъде включена по време на двубой.
Бейтс е помнен и с шумната разпра с един от големите благодетели на клуба и вицепрезидент Матю Хардинг. Двамата се изпокарват заради начина на управление и Хардинг е изгонен от борда на директорите в средата на 90-те. Суровото отношение на Бейтс към него остава и след като Хардинг умира внезапно в катастрофа с хеликоптер през 1996-а. "Не смятам, че злото трябва да триумфира, а той беше зъл човек", отсича тогава босът.
Неведнъж Бейтс води вътрешни борби по време на управлението си и по-късно определя хората от Асоциацията на независимите привърженици на Челси като "паразити".
Характерът му постоянно го тласка да влиза в конфликти, но усилията му да развие "Стамфрд Бридж" са впечатляващи. Той води дълга съдебна битка със строителни предприемачи, които притежават голяма част от земята под съоръжението и искат да строят луксозен жилищен комплекс. Собственикът успява да се пребори с тях и после основава независима организация от привържениците на клуба, на които предоставя контрола върху земята и името "Стамфорд Бридж", за да гарантира, че Челси повече няма да бъде изправен пред риска да загуби дома си. Днес организацията все още е активна и над 13 000 акционери в нея притежават 23-те хиляди акции.
С този ход Кен Бейтс показва, че е изпреварил времето си и превръща "Стамфорд Бридж" в единствения стадион в Англия, притежаван от запалянковците.
Той влага средства и в модернизиране на стадиона, разширява капацитета и поставя седалки навсякъде.
Когато поема управлението, лондончани събират средно едва по 13 000 зрители на двубой във втора дивизия, но босът привлича европейски звезди като Рууд Гулит, Джанфранко Дзола, Роберто Ди Матео, Джанлука Виали и Марсел Десаи, за да изведе състава до съвсем друго ниво.
През сезон 1998/99 Челси завършва трети, само на 4 пункта от шампиона Манчестър Юнайтед и за първи път се класира за Шампионската лига.
Когато Бейтс се съгласява да продаде клуба на Абрамович, отборът в 6 поредни години е завършил в топ 6 и неизменно е в евротурнирите.
Почти 2 десетилетия по-късно, Челси очаква своя нов собственик, който ще плати няколко милиарда за шанса да притежава и развива един от най-успешните футболни клубове на планетата. Още една нова ера се задава на хоризонта, но каквото и да се случи, запалянковците няма да забравят приноса на Роман Абрамович и Кен Бейтс за това, което "сините" представляват днес.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.