Първата литургия в “Св. Петка” в Сейнт Питърсбърг беше отслужена само преди 3 седмици

Българите в Съединените щати искат повече православни храмове, които да съхраняват вярата и традициите ни на хиляди километри от Родината. През последните няколко години на много места в страната стартираха инициативи за построяването на наши църкви, а тенденцията по-рядко намира място на вестникарските страници от храмовите скандали.

Храмовете са основно на Източното крайбрежие - във Флорида, Атланта, Балтимор. "Не ме учудва този подем", каза за BG VOICE проф. Георги Иванов. Той от години следи църковните процеси в Северна Америка и е автор на книгата "Българските църковни общини в Америка и Чикаго". "Това е съвсем естествено, след като диаспората ни се концентрира по тези места, смята проф. Иванов. - Но има и нещо друго, една еуфория, която забелязвам и в България. Там също се строят множество малки параклиси и църквички, може би като противовес на издигането на джамии в Родината. Но е хубаво, че такава еуфория наблюдаваме и при българите в Америка."

Първенци са сънародниците ни във Флорида - там има организации за поне пет нови храма, а четири от тях вече са в сериозна фаза на реализация.

Българите в Орландо от няколко години се радват на службите на отец Атанас в малка сграда на църквата "Св. Георги Победоносец". Наскоро там беше добавен нов олтар и иконостас.

"Ние сме емигранти, далеч сме от Роднината, но милеем за българското, християни сме. Християнството ни е запазило от  500 години като робство и ние съхранило като народ, същото искахме да го пренесем тук, зад Oкеана", казва Иван Стоянов от настоятелството на храма „Св. Георги" пред Би Ти Ви.

За българите от Орландо църквата е много повече от религиозен храм. Тя е каузата, която ги обединява вече седем години: „Когато българите купуват земята, тук няма абсолютно нищо, те я купуват срещу 120 хиляди долара, събрани от дарения, впоследствие само със собствени средства изграждат сградата на църквата."

Но пътят към храма е дълъг. Сънародниците ни започват да обсъждат идеята за църква през 2009 година. Тогава по време на акробатичен скок в увеселителния парк "Дисни уърлд" умира българският каскадьор Анислав Върбанов. „След неговото погребение в сръбската православна църква имаше около 500 души и въпросът, който си задавахме: защо ние ходим и се изпращаме по чужди църкви, защо не се съберем и не си направим наша църква, там, където ние да си кръщаваме на български нашите деца, да ги кръщаваме в Българската православна църква", разказва свещеникът Атанас Мегеров.

В джоба на каскадьора откриват икона на свети Георги.

На 20 февруари (Тодоровден) в Орландо е отслужена първата литургия на български език. Тогава в сградата на сръбската църква "Св. Петка". След години на събиране на средства и дарения българите в Орландо успяват да купят имота на храма през август 2014 година.

В двора на църквата се вижда голяма камбана. Там е, защото няма място за нея в храма, твърде малък е. Тя обаче е търсена няколко години от шеф-готвача Неделчо Неделчов, който дълго време работи за легендарния голф играч Арнолд Палмър.

„Камбаната я взех от Тенеси. От човек, който се занимава специално с това - с камбани, свалени от катедрали, църкви. Ходенето от Флорида до Тенеси и обратно е два дни път. Все едно да отидеш до Холандия, Норвегия. Стига да имаш желанието, пътят не е важен, важно е да имаш желанието."

Адресът на храма е 1185 Bunnell Rd. Altamonte Springs, FL 32714.

Сега нашите сънародници в Орландо планират да построят по-голям храм с голям паркинг и зали за българското училище. Нужни са им 400 хиляди долара и усърдието им през последните години подсказва, че парите няма да са проблем.

Само на 150 километра на север българите в Тампа, Сейнт Питърсбърг и Сарасота също планират свои храмове. И забележете множественото число, въпреки че тези три градчета са само на няколко километра едно до друго.

Храмът "Св. Петка" в Сейнт Питърсбърг отслужи първата си литургия на 4 декември т.г. Там служат отец Божидар от храма "Св. София" в чикагското предградие Дес Плейнс и отец Атанас от съседно Орландо.

Настоятелството на храма публикува всяка седмица отчет на приходите и разходите във Facebook страницата си. Идеята за храма тръгва от инициаторите на читалище "Родина".

Тържествената литургия за Рождество Христово ще е на 26 декември, а адресът на църквата „Света Петка" е 299 11 St N St Petersburg FL 33704.

Българите в съседна Сарасота също вече се оглеждат за място, където да съхраняват вярата си, а децата им да учат българския език и традиции. Сънародниците ни са избрали името на света Неделя за своя нов храм, а засега литургиите им се провеждат от отец Божидар в близката сръбска църква "Св. Петка".

Българите в Тампа също събират средства за свой храм. През октомври 2009 година те решават да започнат организацията на този проект, а за покровител избират свети Йоан Кръстител. Така ще се казва и бъдещата им църква. Всеки месец настоятелите на храмовата общност организират пикници, концерти и други събития, чрез които да съберат средства за купуването на сграда за техния храм.

Така районът Орландо-Тампа ще се окаже най-православната българска част на Америка - с

4 храма в рамките на 150 километра

А в Чикаго има само два православни - "Св. София" и "Св. Иван Рилски".

По на юг има още една църква - "Св. Николай" в Маями. Българската общност купува имота през 2013 г. в градчето Холивуд, Флорида, всички са в еуфория. Година по-късно отец Тодор Димитров става свещеник на храма, а към него отваря врати и българско училище. Но отношенията между църковното настоятелство и свещеника започват да се изострят след работата по строителните планове на църквата и организирането на годишните избори. Драмата продължава и до днес, но отец Тодор е  успял да спечели доверието на митрополита на БПЦ за САЩ, Канада и Австралия Йосиф и продължава да служи в малката църква, която има нужда от сериозен ремонт и подобрения.

От скоро и българите в Атланта, Джорджия, също мечтаят за свой храм и са започнали кампания по набирането на средства. Църквата ще носи името „Свети Николай Чудотворец" и вече получи като дарение и първите си икони.

Идеята за духовно обединение на българите в Атланта дава сили на Жанета Ганева да се захване с кампанията. Още през миналата година тя стартира подписка, в която близо 500 души са се подписали в подкрепа на идеята за изграждане на българска православна църква.

„Макар че сме много различни, съм сигурна, че всички сме обединени от едно - че заслужаваме да имаме българска църква в Атланта.

Църквата не е пристан за гузни съвести

не е, за да ни учи да се примиряваме, а да ни учи да смиряваме гнева си, да смиряваме разногласията си, да се обичаме и почитаме повече помежду си. Да вървим по пътя, по който трябва да вървим, а не в различни посоки. Много унизително е само българите в Атланта да нямат църква. Всеки един от нас заслужава да имаме българска църква. Това е дело на всички нас", казва Жанета и призовава всеки да помогне с каквото може за общата кауза.

През май 2014 година българска църква отвори врати и в Балтимор.  Храмът е финансиран от д-р Георги Лазаров, който от 50 години живее в САЩ, но остава истински патриот, милеещ за всичко българско.

На откриването строителите Николай и Миро Иванови бяха поздравени от всички българи за чудесното строителство на храма, изпълнено по проекта на архитект Искра Георгиева. Те успяха да пресъздадат типичния византийски стил на параклиса и дори успяха да намерят подобни на българските керемиди, които тук, в Америка, почти не се използват. Известният художник и скулптор Ставри Калинов също прие поздравления от всички българи за уникалните идеи и изработка на гипсовите орнаменти по стените, вградените в прозорците ангели и позлатените релефни икони от двете страни на входа на храма.

Проблем за църквите е, че трудно се намират свещеници за тях, казва проф. Георги Иванов. "Това кара енориашите да търсят такива извън БПЦ и това е потенциална опасност за проблеми, каквито виждаме в Чикаго през последните години", смята Иванов.