Само месец и половина след скандала с Nexo българското финансово министерство написа правила за търговията с криптовалута, които под формата на проектозакон бяха пуснати за обществено обсъждане.  

Всеки, който предоставя  услуги за криптоактиви без разрешение, ще бъде заплашен от глоба най-малко 5 милиона евро, или 5% от общия годишен оборот на съответната компания, гласи една от промените.

На платформа или т.нар. блокова верига или блокчейн, при която информацията се групира в свързани хронологично блокове, ще се допуска предлагането на крипто активи на обща стойност до 6 милиарда евро, съобщава "24 часа". Когато стойността им наближи 9 милиарда, операторите на платформите трябва да предложат стратегия за преминаване към обикновени активи.

Всичко това се предвижда в промените на Закона за пазарите на финансови инструменти и още няколко закона. Поправките ще бъдат внесени от сегашния служебен кабинет в новия парламент веднага след като той се формира. Това е първият опит у нас да се регулира тази търговия.  

Поправките предвиждат  създаването на децентрализиран регистър за бази данни, при който те ще се пазят в мрежа от компютри,

независими един от друг, като всички в мрежата обичайно могат да виждат цялата информация, а и в зависимост от правата си - да я допълват. 

Промени в Закона за публичното предлагане на ценни книжа през закона за пазарите на финансови инструменти пък въвеждат налагането на  санкции не само за извършване на инвестиционни услуги без лиценз, а и при извършване на инвестиционна дейност без лиценз. 

Компаниите, които ще управляват такава инфраструктура, ще получават специални разрешения от Комисията за финансов надзор, валидни за 6 години.

Видовете финансови инструменти, които могат да се търгуват като криптоактиви,  ще бъдат акции, облигации и дялове на предприятия за колективно инвестиране, и то при определени условия. 

След като бъде напълно готов еврорегламентът за криптотърговията, което се очаква да се случи до април,  ще се въведат и правила за защита и обезщетение на инвеститорите. Всички доставчици на услуги за криптоактиви ще спазват строги изисквания за защита на потребителските портфейли и ще носят отговорност при загуби. 

Специален раздел пък ще предвиди санкции при манипулирането на пазара и злоупотребата с вътрешна информация. Тези правила ще се отнасят до всеки, който търгува или предлага услуги за токени за електронни пари,  токени, свързани с активи, поддържащи стойност чрез препратка към друга стойност или официални валути и криптоактиви, осигуряващи достъп до стока или услуга на издателя им.

Контрола по спазването на тези правила в ЕС ще извършва Европейският банков орган, а в България- Комисията за финансов надзор. 

Ако се въведат всички тези регулации, дейността на компании като Nexo у нас ще може да се осъществява само след регистрация.

След като преди месец избухна скандалът с нея, специална парламентарна комисия установи, че компанията няма дейност в България, не е в никакви регистри и КФН не е правила никаква проверка на услугите, които предлага.