България има редовно правителство.
На извънредно заседание на Народното събрание бе гласуван кабинетът "Денков-Габриел", предложен съвместно на първите две политически сили - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Именно гласовете на двете формации бяха достатъчни за да може кабинетът да получи мнозинство в парламента. ДПС също гласува "За" кабинета. Против бяха ИТН, БСП и "Възраждане", както и независимият депутат Радостин Василев.
Кабинетът бе приет със 131 гласа "За" и 69 "Против".
Преди гласуването на кабинета политическите фигури дадоха разнопосочни оценки на бъдещотго управление.
„Това е най-позорното правителство след 1989 г. Няма да го подкрепим. Това е отвратително правителство. Отвратително правителство е по-лошо от това да няма. Толкова неморално и алчно. Това са хората, които в прав текст заявиха, че с кръв и против закона ще уволняват хора и ще си правят МВР за изборите“, заяви Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
Днешният избор бе много труден. В новото правителство има хора, които винаги бих подкрепил и такива, които никога ме бих подкрепил. Днес се налага обаче да проявим разум”.
Това заяви от парламентарната трибуна най-възрастният депутат в 49-то НС и депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов.
“Ние трябва да излезем с правилното решение. Днешното решение взех много трудно. Пожертвах справедливите си емоции в името на България.
Ще гласувам за правителство, за да успокоим страстите и гражданите да си отдъхнат от разпада на държавността. Вярвам в народа, в страната си, дошло е време да надделее разумът и нищо друго”, каза още Рашидов.
"Днес е тъжен ден за България, защото най-вероятно ще бъде избрано най-позорното и жалко правителство след Беровото правителство, което ще изпира авторитети, ще прикрива корупцията и е в противовес с желанието на българските граждани", обяви независимият депутат Радостин Василев.
"Това което се гласува днес не е политически компромис и не е за България. Това е компромис на две задкулисни кохорти в името на собственото им оцеляване.
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова от парламентарната трибуна.
"Паралелната държава се прегрупира, за да възкръсне и да продължи да управлява. Това прегрупиране минава през трупове в последните дни, буквално. Всичко това е обвито в целофан и се поднася на хората като евроатлантическо правителство.
Кой ви е казал на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, че корупцията, кражбите, замитането на следи, подмяна на изборните резултати с ала-бала с президента, възпрепятстване на правосъдието, криейки се зад имунитети, са европейски ценности. Вашият евроатлантизъм се свежда до послушания и превиване на гръб пред силните, войната в Украйна и джендър идеологиите и няма нищо общо с европейските ценности", добави Нинова.
"Това, което родихте днес е еднорък и двуглав Франкенщайн. Днес би трябвало поне двама джентълмени от двете групи да си отрежат по една ръка", посочи тя
"България има нужда от редовно правителство и с ясна евроатлантическа ориентация и с резултати", каза Мария Габриел.
"Надявам се правителството да не предава националните интереси, така както лидерите на новата коалиция предадоха своите избиратели. Тази коалиция обезсмисли изборите. Борисов обикаляше страната да убеждава хората да гласуват за него, защото ПП са съсипали държавата. Сега Борисов им подарява цялата власт. Обществото тепърва ще осмисля акуширането на тази коалиция. Днес ПП споделят властта си с ГЕРБ. Гласуването ще покаже дали партиите са приели ролята да бъдат просто редови гласуващи".
Това пък обяви президентът Румен Радев преди гласуването.
Преди заседанието привърженици на партия "Възраждане" организираха протест пред парламента срещу правителството "Денков-Габриел".
По-рано от формацията призоваха: "всеки свободен българин да излезе пред Народното събрание, за да покажем, че не сме съгласни България да се управлява от чужди държави".
Повечето протестиращи носиха националните трибагреници.
Като гаранция, че правителството ще работи поне 18 месеца - в първите 9 месеца премиер ще е Денков, а вице и министър на външните работи - Габриел.
За следващите 9 месеца двамата ще си сменят местата. В края на всеки от тези периоди премиерът подава оставка, двете групи я гласуват и подкрепят номинацията на другата група.
Кабинетът е в състав:
Министър-председател – акад. Николай Денков
Вицепремиер и министър на външните работи – Мария Габриел
Министър на финансите – Асен Василев
Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Андрей Цеков
Министър на труда и социалната политика – Иванка Шалапатова
Министър на отбраната – проф. Тодор Тагарев
Министър на правосъдието – доц. Атанас Славов
Министър на икономиката – Богдан Богданов
Министър на енергетиката – Румен Радев
Министър на образованието и науката – проф. Галин Цоков
Министър на здравеопазването – проф. д-р Христо Хинков
Министър на околната среда и водите – Юлиан Попов
Министър на иновациите – Милена Стойчева
Министър на земеделието и храните – Кирил Вътев
Министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков
Министър на електронното управление – Александър Йоловски
Министър на културата – Кръстьо Кръстев
Министър на младежта и спорта – Димитър Илиев
Министър на туризма – Зарица Динкова