Решението относно пакета от помощи на ЕС в размер на 50 млрд. евро за Украйна не предизвика особена драма. Решението беше взето, единодушно, едва няколко минути след началото на извънредната среща на върха на ЕС на 1 февруари, която беше свикана специално за излизане от задънената улица, предизвикана от предишния отказ на Унгария да подпише чека заедно с всички останали.

Този път Виктор Орбан не повдигна възражения. Той не получи и точно това, което искаше - годишно вето върху пакета от помощи, безвъзмездни средства и заеми, който е с продължителност от тази година до 2027 г. Да, ЕС се съгласи на ежегоден дебат относно изпълнението и евентуален преглед на всеки две години, за което Орбан настоя през декември. Но това беше малък успех за човека, за когото се смяташе, че преобръща течението в ЕС.

Между срещата на върха през декември и тази от 1 февруари европейската политическа общност беше оставена да гадае дали споразумението за помощ ще бъде сключено. Ясно е, че имаше алтернативни начини за осигуряване на парични средства за неотложните нужди на Киев, свързани с възстановяването и управлението по време на войната, и те не изискваха единодушие.

Независимо от това, ако решението за 50 млрд. евро не беше взето на тази среща на върха, това щеше да означава, че Европа вече не е единна по отношение на помощта за победата на Украйна - и че Киев вече не може да бъде сигурен, че в бъдеще ще получи повече помощ от ЕС. В съчетание с протакането на отпускането на около 60 млрд. долара помощ за Украйна от страна на членовете на Републиканската партия в Конгреса, посланието към президента Зеленски и неговия народ щеше да бъде изключително мрачно.

ЕС беше изправен пред решение: дали да позволи на унгарски лидер, представляващ по-малко от 10 милиона от близо 450-милионното население на блока, да определя стратегическата посока на Европа. Общността реши да не допусне това и показа значителното си раздразнение в този процес (включително изтичането на документ на Комисията, в който по същество се заплашваше да се унищожи унгарската икономика, ако кампанията на Орбан продължи). Министър-председателят на Полша Доналд Туск открито говори за "умората от Орбан".

Преди срещата на върха Туск отбеляза, че "егоистичното поведение" на Орбан е неразбираемо и застрашава европейската сигурност. Мимоходом той отбеляза, че не може да има компромис по отношение на върховенството на закона и че Унгария ще трябва да реши дали е част от общността или не.

Подобна твърда позиция от страна на друг правителствен ръководител, да не говорим за Полша, е почти безпрецедентна. Духът на нарастващо недоволство от това, че Унгария държи останалата част от ЕС като заложник по отношение на Украйна, може да се прочете в частните оценки на много дипломати за срещата на върха, а начинът, по който Орбан представи резултата като своя победа - "Отстояхме позицията си" - беше определен от експертите като неискрен.

Всъщност Орбан сега се намира в много трудна ситуация. Той отчаяно се опитва да получи 19 млрд. евро помощ от ЕС, която все още се задържа; сумата се равнява на повече от 10 % от БВП на страната през 2022 г. И все пак няма причина да се смята, че парите на ЕС, които преди това са били предназначени за Унгария, ще бъдат освободени, и не е имало намек, че те ще бъдат предложени като компенсация за решението за Украйна.

А в средносрочен план спорът съсредоточи умовете в Брюксел и в националните столици върху реформирането на системата, за да се избегне бъдещото ѝ използване от непокорни членове. Либералната група "Обновена Европа" в Европейския парламент написа в социалната мрежа Х след срещата на върха, че е време да се сложи край на ветото. То беше придружено от снимка на Орбан с думите "Победа за Европа, победа за Украйна. Никакво вето за Виктор!“.

Ключът към евентуална реформа от този тип вероятно ще бъде в ръцете на Европейската народна партия (към която принадлежи Туск) след изборите за Европейски парламент през юни. Това теоретично би могло да доведе до преминаване към гласуване с квалифицирано мнозинство при вземането на решения в областта на външната политика и отбраната.

Освен ако не се появи по-тревожният сценарий за популистко-дясна коалиция от християндемократи, консерватори и радикални членове на ЕП, прогнозиран от Европейския съвет за външна политика. В този случай Орбан може да запази правото си на вето за години напред.

 

                                                                   Мария Голубьова, Center for European Policy Analysis