Garmin Fenix 5
Николай Нейчев
Пролетта и есента се считат за най-благодатните сезони за активно спортуване на открито най-вече заради по-щадящите температури. С идването на септември и все по-рано залязващото слънце лавинообразният брой любители на тичането в паркове започват да се оглеждат за нов „умен часовник", който за части от секундата не само да пресметне с каква средна скорост се движат, но и да прогнозира кога ще финишират и какво да правят, за да подобрят постиженията си.
Ето няколко от ползите:
- умните спортни часовници с GPS засичане измерват точно всяко тичане, включително най-важните му параметри - средна скорост и сърдечен ритъм, които позволяват точно да се установи какво е състоянието на собственика му и в какъв режим на изгаряне на калории е по време на тренировка - това показва дали се "топят" мазнини или пък нещо, което никой не иска - мускули;
- на базата на тези данни те може да изготвят специфичен тренировъчен план за конкретна цел - по-бърз 5-километров крос, първи 10 километра без почивка или изминаването на цял маратон под 4 часа например, който да се изпълнява в продължение на няколко седмици или месеци. Умният часовник следи напредъка и задава колко километра с какво темпо трябва да се преминат на следващата тренировка, както и кога да бъде тя;
- свобода на движението - подобни функции като описаните по-горе имат и някои мобилни приложения, но часовникът спестява неудобството да стискаш мобилния си телефон в потната длан или да го държиш закачен на ръката по време на цялата тренировка, където не може да се следят показателите. Освен това по-новите модели часовници не задължават потребителя да си купува отделно сензор за сърдечен ритъм, който доскоро се закачаше на гърдите като сутиен, а засичат пулса чрез диоди на задния капак;
- също така умните часовници са подходящи не само за любителите на тичането, но и за засичане на веломаршрут, планинарско ходене, ски спускания, плуване и много други.
Макар че изборът е огромен и човек лесно може да се обърка в морето от джаджи, ето няколко водещи към момента модела
Garmin Fenix 5
Най-разточителният спортен часовник, който освен тичане и колоездене е пригоден да записва прецизно десетки други спортове, включително голф и скачане с парашут. Освен че проследява цялата тренировка, определя средната скорост, дава съвети в реално време и записва пулса, той може чрез математически алгоритъм изключително точно да измери дори и максималния обем на кислород, който се усвоява в кръвообращението (MV02) по време на тренировка. Тази функция също показва здравословното състояние на собственика му и служи за определяне на спортния режим. За любителите на планинарството този часовник може да зарежда GPХ маршрути. Батерията издържа 14 часа при стандартно GPS засичане, въпреки че екранът има ярки цветове. Тежи 87 грама, водоустойчив. Разполага с по-лека Fenix 5S версия, чийто дизайн е далеч по-подходящ за всекидневна употреба, но е приблизително на същата цена.
Garmin Forerunner 35
Специално предназначен за записване на тренировки по тичане, този часовник отдалеч казва „евтин", но въпреки това върши перфектно работата, за която е създаден. Това устройство се свързва с мобилния телефон и изписва известия, може да измерва пулса, следи всекидневната активност като фитнес гривна и освен това има няколко режима за активно трениране. Часовникът е идеален за всеки, който тепърва прави първите си обиколки и е все още "зелен" в бягането. Следи както скорост и различните зони на учестяване на сърдечната дейност, а след тренировка цялата информация от нея е прегледно представена в мобилното приложение на производителя. Тежи само 38 грама. Батерията издържа цели 13 часа при включен GPS и има сертифициран водоустойчив рейтинг 5 АТМ.
Polar m430
Много го посочват за най-достъпния GPS часовник от средния ценови клас с всички необходими функции и програми за подобряване на постиженията. Освен че засича точно, той има вграден пулсомер и функция за много дълъг живот на батерията. Тя издържа 8 часа при прецизно измерване на всяка секунда, но освен това има опция GPS засичането да става веднъж на минута, с което часовникът ще работи 30 часа - опция, специално предназначена за ултрамаратонците. Тези две екстри ги няма в почти сходния стар модел Polar 400, който е все още в продажба, като цената му е почти двойно по-ниска. Огромният плюс на този модел е страхотното приложение Polar Flow, което дава много данни и анализи и е изградено с идеята постоянно да стимулира собственика си да бъде активен. Минусът е, че то е оптимизирано за работа на iPhone, докато еквивалентът му за Android е оценен от 1/3 от потребителите само с 1 звезда в ревютата и очевидно с него има сериозен проблем. Часовникът обаче може да качва цялата информация в интернет през wi-fi, така че тя ще е налична на web версията, което е някакво утешение. Тежи 51 грама. Водоустойчив.
TomTom Adventurer
Специално разработен за любителите на трейл предизвикателствата, които предпочитат тренировките им да са далеч от града. Най-големият плюс е възможността да се зареждат GPX маршрути и на екрана да излизат указания, така че да се тича в непознати местности, без човек да се загуби. Часовникът постоянно задава правилната посока със схематична карта на маршрута, което позволява собственикът му да се фокусира върху тичането, а не върху озъртането. Освен това този часовник специално следи за промяната в надморската височина на маршрутите, има вграден компас и следи сърдечния ритъм. Подходящ и за ски туризъм. Батерията издържа 9 часа при включен GPS и сензор на сърдечния ритъм или 5 часа, ако към горните се включи и предаването на музика към безжични bluetooth слушалки. Тежи 55 грама. Водоустойчив.
А защо не крачкомер?
Крачкомерите, които разчитат на данни от монтиран в тях акселерометър, никога не могат да бъдат толкова точни като GPS засичането и да дават прецизни данни, с които да се правят полезни анализи за състоянието и напредъка на собственика им. Разликата в засечените километри може да достигне 40%, освен това няма как да се зареждат карти и да се отчита денивелацията. Освен това повечето GPS часовници имат и вграден акселерометър, който може да се използва, когато GPS функцията е изключена, за да се пести батерия, в онези периоди от деня, когато не се тренира активно. Тъй като GPS часовниците събират повече информация, те трябва редовно да се синхронизират и да прехвърлят данни към мобилно приложение на производителя или на независими компании като Strava или Endomondo, за да имат място да запишат новата тренировка.