Работодателите в САЩ обявиха поредната вълна от нови работни места (303 000) през месец март и така засилиха надеждите, че икономиката може да преодолее инфлацията, без да изпадне в рецесия на фона на високите лихвени проценти. Ръстът на работните места през миналия месец се увеличи спрямо ревизираните 270 000 през февруари и значително надхвърли прогнозите на икономистите за 200 000.

Така или иначе, силният месец на наемане на нови служители отразява способността на икономиката да устои на натиска на високите разходи по заемите, произтичащи от повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв. Тъй като потребителите в страната продължават да харчат, много работодатели продължиха да наемат служители, за да отговорят на стабилното търсене от страна на клиентите.

Докладът на Министерството на труда от петък също така показа, че равнището на безработица е спаднало до 3,8% от 3,9% през февруари.

Този процент е под 4% вече 26 последователни месеца, което е най-дългата подобна серия от 60-те години на миналия век. Естествено, броят на новите работни места ще породи опасения, че допълнителните разходи на тези нови работници могат да ускорят инфлацията.

Мартенският доклад за работните места обаче показа, че през миналия месец ръстът на заплатите е бил слаб, което може да разсее тези опасения. Средното почасово заплащане се е увеличило с 4,1% спрямо предходната година, което е най-малкото годишно увеличение от средата на 2021 г. насам.