Военният преврат през февруари 2021 г. потопи Мианмар в хаос и широко разпространено насилие, като военната хунта започна кървави репресии срещу инакомислещите.

Лидерът Аун Сан Су Чи, която беше осъдена по пет дела, сега обаче е била помилвана от Председателя на Държавния административен съвет, съобщава АФП. Въпреки това, 78-годишната носителка на Нобелова награда за мир все още е изправена пред 14 други дела.

Съобщението от вторник е част от амнистията на повече от 7000 затворници по случай будисткия пост.

В понеделник хунтата обяви, че

ще удължи извънредното положение в Мианмар с шест месеца,

съобщиха държавните медии, което вероятно ще отложи изборите, насрочени за август.

Су Чи, която е в ареста от 2021 г., е осъдена на 33 години затвор за редица обвинения, включително корупция, притежание на незаконни уоки-токита и неспазване на ограниченията за коронавируса.

Тя не е освободена напълно, въпреки че някои присъди срещу нея бяха опростени. Тя все още трябва да се изправи пред 14 дела. Само пет от общо 19 дела бяха опростени, заяви юридически източник, говорещ при условие на анонимност.

В съобщението се казва, че 125 чуждестранни затворници ще бъдат освободени и помилвани. Неуточнен брой затворници, осъдени на смърт, също са с намалени присъди на доживотен затвор, се казва в него.

Откакто е задържана, има опасения за здравето на Су Чи, включително по време на процеса, воден срещу нея, където се изискваше тя да присъства на почти ежедневни изслушвания.

Су Чи остава изключително популярна в Мианмар, дори след като международният ѝ имидж бе накърнен от споразумението за подялба на властта с генералите и неуспеха ѝ да се застъпи за преследваното малцинство рохинги.

Но мнозина, борещи се за демокрация, изоставиха нейния основен принцип за ненасилие и се вдигнаха на оръжие, за да се опитат да изкоренят окончателно господството на военните в политиката и икономиката на Мианмар.

Военните посочиха като причина за своя преврат предполагаемата широко разпространена измама на гласоподавателите по време на изборите през ноември 2020 г., която предизвика огромни протести и кърваво потушаване на събитията.

Тези избори бяха спечелени убедително от Националната лига за демокрация на Су Чи, като международните наблюдатели тогава заявиха, че изборите са били до голяма степен свободни и честни.

По данни на Организацията на обединените нации, след преврата над един милион души са били разселени.

Според местна мониторингова група, от преврата насам са убити над 3800 души, а хунтата посочва 5000 души.