Предложеното консервативно правителство от партията "Право и справедливост" не успя да получи мнозинство в полския парламент - очакван резултат, който проправи пътя на съперничещия проевропейски алианс на Доналд Туск да сформира следващата администрация след осем години управление на десни популисти, предаде АФП.
След неуспешния вот на доверие долната камара на парламента - контролирана от проевропейската коалиция - сега ще предложи министър-председател, който да се опита да събере работещо мнозинство, и почти сигурно това ще бъде бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск. Консерваторите спечелиха най-много места на парламентарните избори през октомври, но се оказаха без жизнеспособни коалиционни партньори. Това доведе до гласуването, при което само 190 депутати гласуваха за дясното правителство на Матеуш Моравецки, а 266 бяха против.
Въпреки че политическата група на Туск "Гражданска коалиция" остана втора на изборите, тя си осигури мнозинство, като се обедини с две по-малки проевропейски опозиционни партии - "Трети път" и "Левица". Триото се кандидатира с обещания, включващи подобряване на обтегнатите връзки с Европейския съюз и провеждане на либерални реформи.
"Днес бих искал още веднъж искрено да благодаря на всички, които гласуваха на 15 октомври", заяви председателят на долната камара на парламента Шимон Холовня от "Трети път", "Благодарение на вас днес се пише история."
След като бъде номиниран, Туск трябва да представи програмата си пред депутатите, които след това ще му гласуват доверие. Кабинетът на Туск може да положи клетва на 13 декември, което ще му позволи да пътува до Брюксел за срещата на върха на ЕС на 14 и 15 декември като нов министър-председател. Туск обеща да деблокира милиарди евро помощи от ЕС, които бяха замразени поради дългогодишното напрежение между Брюксел и отиващото си правителство.
Туск също така заяви, че ще възстанови доверието към Полша в ЕС и ще ѝ даде важен глас на фона на продължаващата война в съседна Украйна. Президентът Анджей Дуда, съюзник на отиващото си правителство, беше възложил на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) първия опит за съставяне на нов кабинет. След неуспеха лидерът на ПиС Ярослав Качински заяви пред репортери, че "е имало някакво обществено недоразумение".
Спорни съдебни реформи и назначения, които според ЕС подкопават демократичните ценности, бяха в основата на напрежението между министрите на ПиС и Брюксел. ПиС все още има съюзници в президентството, централната банка и върховния съд, както и в няколко важни съдебни и финансови държавни институции. Тя доминира и в държавните медии, които по време на нейното управление се превърнаха в говорители на правителството.
Анализаторите говорят за "паяжина", изплетена от ПиС чрез поставяне на съюзници на влиятелни позиции с мандати, които ще продължат дълго време след съставянето на новото правителство. Дуда трябва да се оттегли от поста си преди президентските избори през 2025 г., но дотогава той може да използва тактика на блокиране, налагайки вето на закони. Държавният глава даде представа за намеренията си, като номинира Моравецки да се опита да състави правителство, давайки на ПиС още два месеца власт.
Туск заяви, че ПиС е прекарала последните си няколко седмици на власт в "опустошаване и унищожаване на полската държава".