Служители от министерството на енергетиката и Националната администрация съобщиха, че техните мрежи са били разбити от хакери.
По повод обширна шпионска операция мрежите им са били хакнати. Пострадалите съобщиха, че са засегнати поне шест федерални агенции. Разкриха още, че са открити „доказателства за силно злонамерена дейност“, но на този етап повече информация не е разкрита.
Междувременно избраният президент Джо Байдън излезе с изявление в четвъртък в отговор на "огромното нарушение на киберсигурността".
„Ще бъда ясен: Моята администрация ще направи киберсигурността основен приоритет на всяко ниво на управление - и справянето с това нарушение ще бъде наш основен приоритет от момента в който встъпим в длъжност", гласи изявлението на Байдън.
Той продължи с това, че планира да издигне киберсигурността в правителството и допълнително да укрепи партньорствата с частния сектор. Обеща още разширяване на инвестициите в инфраструктурата и хората, от които се нуждае управлението, за да се защити от злонамерени кибератаки.
Байдън добави: "Нашите противници трябва да знаят, че като президент няма да стоя безучастен пред кибер нападенията над нацията ни."
Федералните служители пък предупредиха, че заподозрените хакери представляват "сериозен риск за федералното правителство".
Наред с потенциалната кражба стана ясно, че друг софтуер от "веригата за доставки", използван от правителствените агенции, може да е бил хакнат.
В предупреждението е описано и, че противникът демонстрира добри умения да използва веригите за софтуер и показва значителни познания за мрежите на Windows.
"Наблюденията ни сочат, че противникът ни е висококвалифициран крадец с оперативна сигурност, готов да похарчи значителни ресурси, за да поддържа скрито присъствие", твърди още предупреждението.
Поради това разследващите казаха, че може да отнеме месеци, за да разберат кои американски мрежи са компрометирани. Опитните хакери също са имали безплатен достъп до своите имейл системи, се твърди още в докладите.
Мотивът за хакерството на агенциите на този етап също е неясен. Тази атака изглежда най-голямата във федералната система за последните пет години.
Разкритията бяха достатъчно сериозни, за да свикат спешно заседание на Съвета за национална сигурност.
Джон Улиот, говорител на Съвета за национална сигурност, заяви, че правителството на САЩ е запознато с докладите и ще предприеме всички необходими мерки за идентифициране и отстраняване на всички възможни проблеми, свързани със ситуацията.
Агенцията за киберсигурност пък потвърди нарушението като заяви, че работи с партньори за разследването на атаката.
Миналия месец Доналд Тръмп уволни Кристофър Кребс в Twitter, когато най-висшият държавен служител по киберсигурността заяви, че президентските избори през 2020-та година са сред най-сигурните в историята на САЩ.
Именно Кребс бе отговорен за ръководството за защита на изборите в страната.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.