Партийната конференция на Републиканците приключи с официалната номинация на Доналд Тръмп за трети път като техен кандидат за Белия дом. Но какви са емоциите на неговите поддръжници, в какво вярват и преодолими ли са политическите различия - разговаряхме с някои от делегатите, които подкрепиха Тръмп за трети опит за президент.
"Той е шефът!", казва Лори Шейфър. Тя е от малко градче в южната част на щата Илинойс. Цял живот е била демократ - до 2016-а. "По това време аз мразех Тръмп. Но той беше най-добрия за тази работа. Смятам, че държавата трябва да бъде управлявана като бизнес, да спрем да подаряваме неща и отново да сме печеливши – както иска всяка страна. И знаеш ли – той е единственият президент, който си удържа на обещанията.", казва Шейфър.
Ентусиазмът пред сцената е виден - хилядите поддръжници на бившия американски президент, не сядат и за секунда, докато той говори от сцената.
"Не мога да го обичам повече.", казва Лори Шейфър.
"Беше много емоционално когато президентът се появи първия ден тук. Бяхме на косъм от нещо много, много по-лошо, слава на Богу, че това не се случи.", казва Майк Данахю от Ню Джърси. Изглежда, че всички споделят неговите чувства. "Толкова е емоционално - само като си помислиш през какво е минал този човек. Куражът, който има, убежденията, които има", казва Сюзън Суини, която живее в Чикаго.
Любовта в тази зала към Доналд Тръмп може да бъде усетена. Всяко негово появяване на екрана наелектризира неговите поддръжници до краен предел - култът към личността на Тръмп не просто се вижда, той се усеща.
"Той изглежда силен. Първото нещо, което направи, когато дойде тук, е да се изкачи по стълби – това е демонстрация на нещо, което сегашният ни президент не може да направи.", казва ни делегат от Тексас, който в знак на съпричастност с бившия президент носи лепенка на дясното си ухо.
Привържениците на Доналд Тръмп вярват в това, което той описва – Америка е държава с тежки икономически и имиграционни проблеми. Това са двете основни линии за атака срещу демократите.
"Границата е голям проблем – да имаш 10-11-12 милиона души да идват в страната ти без начин да се издържат, те имат нужда от място където да живеят, да се хранят, да се образоват – това е огромна тежест за Америка. И разбира се, икономиката – хората наистина страдат. Сещам се за моята 89-годишна майка, която трябва да си плаща тока, храната – тя няма как да изкарва повече пари.", обобщава опорните точки Майк Данахю.
"Битката е да се върнем там където бяхме. Защо нямаме граница, защо не сме енергийно независими, защо купуваме петрол от терористи, защо не може да си купуваме нашия петрол?", смята Сюзън Суини.
Поддръжниците на Тръмп обаче пропускат, че Белия дом и републиканците постигнаха споразумение за закон за границата, който Доналд Тръмп потопи и самите републиканци гласуваха срещу собственото си предложение, защото кандидат-президентът иска да използва проблема в предизборната си кампания.
В момента Съединените щати изпомпват повече петрол от която и да е друга страна в света – над 13,3 милиона барела на ден. Поскъпването е овладяно, но инфлацията остава сравнително висока – над 3%. Целта на Федералният резерв е тя да е около два процента и половина.
За демократите най-силната линия на атака е правото на аборт, който консервативните съдии, назначени от Тръмп, отнеха. "Когато бях демократ, аз направих аборт. Не знам дали „съжалявам“ е точната дума. Надявам се, че тази малка душа ми е простила, че Бог ми е простил. Беше лошо решение, не се самобичувам, но се опитвам да бъде по-добър човек, се образовам повече", казва Лори Шейфър. Не отрича, че тогава е имала избор, който много жени в САЩ сега нямат. "Да, имах избор. Но това беше егоистичен избор. Аз избрах да направя това, което беше по-лесно за мен. Не мислех за този малък живот, който не получи шанс. Съжалявам за това. Щях да имам дъщеря или син, на около 30 сега. Мисля, че това трябва да се реши от всеки щат. "
За демократи и републиканци става все по-трудно да говорят за политика и да постигат компромис. "Това е политическа битка, но е важно да изпратим сигнал, че това е само политическа битка и нашите опоненти не са ни врагове. Обединение, не само в нашата партия, но и от другата страна, за цялата нация.", казва делегатът от Тексас.Но как да се говори с хора, които имат различни виждания – не са редки историите приятели, които не са приятели вече, дори семейства, които се разделят заради политически противоречия. "Трябва да се задават въпроси, да се говори. Мисля, че повечето хора са достатъчно умни и имат своите причини за мненията, които имат. И ако ги попиташ и се опиташ да го разбереш, ще научиш много и дори може да ги накараш да видят нещата по друг начин.", казва той.
Но в залата в Милоуки метафорите за битка бяха част от програмата. Тръмп влизаше в залата като състезател по бойни изкуства, който излиза на ринга. Кечистът Хълк Хоугън се появи на сцената, разкъса тениската си и обяви, че Тръмпманията е завладяла света. Самият Доналд Тръмп пък беше представен не от съпругата си, а от президента на бойния шампионат UFC Дана Уайт.
Голямата битка предстои. А за сега не е ясно кой ще бъде опонентът на Доналд Тръмп през ноември след като демократите призовават Джо Байдън да се откаже.