Нови лабораторни тестове показват, че питейната вода в десетки градове в Съединените щати е замърсена с токсични химикали, известни като пер-и полифлуороалкилни вещества (PFAS). Става дума за нива, надвишаващи това, което експертите смятат за безопасно за консумация от човека. Допустимите норми според агенцията за опазване на околната среда (ЕPA) са 70 частици на трилион (т.е. 70 частици химикал на всеки трилион частици вода). Но тези норми са само препоръчителни и нямат рестриктивен характер. Много критици, включително и тези от организацията, изнесла новия доклад за чистотата на питейната вода, казват, че това е висока граница и предлагат

нормата да се сведе само до 1 частица на трилион

PFAS химикалите причиняват рак, чернодробна дисфункция, увреждане на плода и други здравословни проблеми. Те са широко използвани за подобряване на устойчивостта на продуктите към вода, масло, мазнини и петна. Тези токсични елементи се използват при направата на хранителни опаковки (кутии за пица, хартиени торбички за пуканки в микровълнова фурна и др.), тефлонови тенджери и тигани, тапицерия на мебели. Откриват се и в лесно почистващите се килими, денталните конци и непромокаемите бански. Наричат се „вечни химикали“, защото са практически

неразложими в околната среда и човешкото тяло

 

През последната година изследователите са събрали проби от чешмяна вода от 44 места в 31 щата, включително и окръг Колумбия. Водата от всяко място е дала положителни резултати за наличие на PFAS, по-високи от една частица на трилион. Изключение е само едно място - градчето Меридиан в Мисисипи, където питейната вода се извлича от кладенци с дълбочина над 213 метра (700 фута). Някои от най-високите нива на PFAS са открити в големи градове, включително Филаделфия, Маями, Ню Орлиънс и Ню Йорк. Учените смятат, че към днешна дата почти всички жители на САЩ имат в организма си някакво количество от вредните вещества.

Най-замърсена

е водата в района на Мъртъл Бийч, Южна Каролина, където нивата на PFAS са 185,9 частици на трилион. В прилежащия окръг (във Файетсвил, Северна Каролина) се намира една от фабриките на ДюПон, която произвежда съдове за готвене с тефлон, в който има PFAS и PFOA (разновидност на PFAS). Това е същата компания ДюПон, за която става дума във филма Dark Waters с актьора Марк Ръфало. Филмът е по действителни събития и отразява съдебното дело на жители от щата Вирджиния, където фирмата чрез своя фабрика е замърсила водата със същите химикали, от което са умрели десетки жители. В крайна сметка ДюПон сключва извънсъдебно споразумение за 7 млн. долара. На второ място по замърсяване на водата с PFAS е районът между 5 града - Девънпорт и Бетендорф в Айова, и Рок Айлънд, Молийн и Ийст Молийн в Илинойс. Във водата там са регистрирани 109,8 частици PFAS на трилион. На трето място е посочен Маями с 56,7 частици на трилион. Филаделфия е шеста (46,7 PFAS частици), Ню Орлиънс е осми (41,8 PFAS частици). Атланта се нарежда на 16-то място с 15,6 частици на трилион, Чикаго е 19-ти с 12,6. В самия Ню Йорк са открити 2,6 частици на трилион, а около него - 51,4 частици на трилион. Понастоящем няма задължително федерално ограничение за допустимите норми на PFAS в питейната вода. Долната камара на Конгреса гласува закон, с който това да се случи. Републиканците по принцип са против текста и само малка част от тях в долната камара гласуваха „за“, но това беше достатъчно мярката да бъде приета. Това обаче едва ли ще се случи в Сената, където републиканците имат мнозинство. Президентът Тръмп също каза, че дори и сенаторите да одобрят закона, той ще наложи вето.

При липса на федерална защита

отделни щати започват да определят свои собствени ограничения за PFAS в питейната вода. 16 щата са въвели наредба за допустими количества PHAS от под 10 частици на трилион. Северна Каролина, която има най-замърсения с „вечните химикали“ водоем, също има наредба, но тя постановява допустими количества от 185 частици на трилион, което е два пъти над препоръчваното от агенцията за околна среда и 185 пъти над препоръчваното от експерти в същата сфера. Новият доклад за наличието на PFAS във водните източници е публикуван от организацията Environmental Working Group. От там припомнят, че агенцията за опазване на околната среда (EPA) е прекратила програмата си за следене на нивата на PFAS във водата през 2015 г. и оттогава не е правила замервания.